Pesti Srácok

Franciaország dzsihadisták gyerekeit vitte haza Szíriából

Franciaország dzsihadisták gyerekeit vitte haza Szíriából

A francia hatóságok pénteken hazaszállították a dzsihadisták gyerekei közül az 5 évesnél fiatalabb árvákat, akik Szíria északkeleti részén található táborokban voltak - jelentette be a francia külügyminisztérium.

"Ezek a gyerekek rendkívüli orvosi és pszichológiai vizsgálaton esnek át, és a jogi hatóságok döntenek a sorsukról" - olvasható a közleményben. A szöveg szerint - amelyben nem szerepel, hány gyerekről van szó - "az érintett családtagokat, amelyek kapcsolatban álltak a külügyminisztériummal, értesítették" a gyerekek hazatéréséről.

- tette hozzá a külügyi tárca. Emmanuel Macron francia államfő még szerdán is hűtötte az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez csatlakozott francia nők hozzátartozóinak a reményeit, akik hónapok óta kérik tőle, hogy engedélyezze az asszonyok és a gyerekek hazaszállítását annak érdekében, hogy a nőknek Franciaországban, ne pedig Szíriában kelljen bíróság elé állniuk.

PestiSracok facebook image

- mondta a francia köztársasági elnök Kenyában, egy sajtótájékoztatón.

- írta a francia külügyminisztérium, "egyszerre biztonsági és igazságügyi kérdésre" hivatkozva.

A francia kormány adatai szerint mintegy 1700 francia állampolgár csatlakozott a dzsihadistákhoz Irakban és Szíriában 2014 óta. Közülük több százan életüket vesztették, a több, mint háromszáz hazatérőt bíróság elé állították, a többség viszont elmenekült a dzsihadisták által ellenőrzött területekre, például Líbiába. Franciaország azért ellenzi a dzsihadisták hazatérést, mert az országot 2015 óta sújtó iszlamista terrortámadások többségét Szíriából az Iszlám Állam tervezte meg, és francia dzsihadistákkal hajtatta végre. Az amerikai csapatok kivonásának bejelentése óta azonban a francia kormány tagjai jelezték: a hatóságok készek megvizsgálni minden lehetőséget, akár a dzsihadisták hazaszállítását és francia bíróság elé állítását is. Ezt azonban utóbb Emmanuel Macron cáfolta. Francia források szerint mintegy 150 francia állampolgárt, köztük ötven felnőttet tartanak fogva a szíriai kurd erők Észak-Szíriában, a többiek kiskorúak.

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

Az RTL Klub egykori hírigazgatója tagadja, hogy büntetőeljárás folyna ellene kábítószer-kereskedelem és más bűncselekmények miatt

Forró drót 2024 november 15.
Kotroczó Róbert volt korábban az egyik legnagyobb magyarországi kereskedelmi televízió, az RTL Klub hírigazgatója, akit Ábrahám Róbert, egykori kollégánk összefüggésbe hozott az Odakint szörnyek járnak című sorozata megbotránkoztató ügyeivel. A szálak állítása szerint a volt tévéshez is elvezetnek, kábítószer-kereskedelem, ezzel összefüggő haláleset és orgiák is szóba kerültek. Kotroczó elmondta azonban, hogy nincs ellene semmilyen büntetőügy folyamatban és jogi lépéseket tervez az elhangzottak miatt.