Pesti Srácok

Az új-zélandi kormány betilt minden katonai jellegű fegyvert

Az új-zélandi kormány betilt minden katonai jellegű fegyvert

Az új-zélandi kormány még a héten betilt minden katonai jellegű félautomata és automata fegyvert - jelentette be csütörtökön Jacinda Ardern miniszterelnök, válaszul arra, hogy a múlt pénteki christchurchi terrortámadás elkövetője ilyen fegyverekkel gyilkolt meg ötven muszlim imádkozót két helyi mecsetben.

- mondta Ardern.

A fegyverek katonai jellegű, félautomata fegyverré alakításához szükséges alkatrészeket és a nagykapacitású tárakat szintén betiltják. Ardern kevesebb, mint egy héttel a tömeggyilkosság után jelentette be a tiltó rendelkezéseket, miközben csak szerdán lehettek az első temetések. Csütörtökön legalább hat újabb áldozattól vettek búcsút Christchurchben, köztük egy tinédzsertől, egy labdarúgóedzőtől és egy iszlám hitre áttért nőtől. A tettes által a Facebookon élőben közvetített vérengzés után az új-zélandi miniszterelnök azonnal közölte, hogy szigorítani fognak a jogszabályokon, amelyek eddig lehetővé tették magánszemélyek számára a támadó jellegű, köztük félautomata fegyverek legális beszerzését és birtoklását is.

PestiSracok facebook image

- jelentette ki csütörtökön.

A már meglévő fegyverekre vonatkozóan a kormányfő bejelentése szerint 100-200 millió új-zélandi dollár közötti visszavásárlási programot indítanak (egy új-zélandi dollár mintegy 190 forint). A betiltott fegyverek tulajdonosainak Ardern azt üzente: elismeri, hogy közülük sokan törvényes módon jártak el, éppen ezért indítják el a visszavásárlási programot. Szavai szerint átmeneti amnesztiát fognak életbe léptetni, de azok, akik a türelmi időszak lejártáig nem szolgáltatják be támadó fegyvereiket, 4000 dollárig terjedő büntetésre és három évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak.

- jelentette ki a kormányfő.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!