Pesti Srácok

Transzneműeknek kialakított börtön nyílik Angliában

Transzneműeknek kialakított börtön nyílik Angliában

A héten megnyílik az első, transzneműeknek szánt börtön az Egyesült Királyságban – jelentette be az ország Igazságügyi Minisztériuma. A börtönt egy dél-londoni büntetés-végrehajtási intézet egyik szárnyában alakították ki. Az első fogvatartott három személy lesz, akik férfiként kezdték az életüket, de később nővé operáltatták magukat - írja az Index a BBC nyomán.

A hatóságok szerint a foglyok – akiknek van érvényes Gender Recognition Certificate-je, vagyis a nemváltó műtétet igazoló papírjuk – nem keveredhetnek a többi női elítélttel a suttoni Downview börtönben. Az Igazságügyi Minisztérium szerint a foglyok biztonságának megőrzése a fő céljuk. A transzneműeknek szánt létesítményt azután alapították, hogy Karen White, egy transznemű fogvatartott szexuálisan bántalmazott két nőt a wakefieldi New Hall börtönben. A férfiként született, de nővé operált White-ot a bíró ragadozónak nevezte, aki nőkre és gyerekekre is veszélyes. White-ot életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték szexuális bűncselekmények miatt.

A White-ügy érzékenyen érintette az Igazságügyi Minisztériumot. 16 hónapja dolgoztak az új irányelveken, amik egy transzneműeknek szánt büntetés-végrehajtási intézet megalapításához és üzemeltetéséhez kellenek. White ügyében a bíróság ugyanakkor azt az ítéletet hozta, hogy a transzneműségét kihasználva tudott visszaélni a női rabtársak kiszolgáltatott helyzetével. A Downview-i új szárny létrehozásával a törvényhozás valószínűleg azt szeretné elérni, hogy a transzneműek jogai se sérüljenek, ugyanakkor más foglyok testi épségét is biztosíthassák. Hogy pontosan hány transznemű elítélt él az Egyesült Királyságban, azt nehéz megmondani, mivel a szám folyamatosan változik. Tavaly augusztusban 17-en voltak Skóciában, és 125-en Angliában, illetve Wales-ben.

Forrás: BBC, Index; Fotó: AP/Pat Sullivan

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!