Pesti Srácok

Andrzej Duda szerint is növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét Európában

Andrzej Duda szerint is növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét Európában

Több demokráciára van szükség Európában, ezért növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét – hangsúlyozta Andrzej Duda lengyel elnök szerdán, a lengyel uniós csatlakozás tizenötödik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Mindent meg kell tennünk azért, hogy az Európai Unió, és annak tagjaként Lengyelország is fennmaradjon – jelentette ki az államfő a közép-lengyelországi Pulawy városban rendezett Európai Piknik nevű akción.

Andrzej Duda az eseményen úgy vélekedett: Európának ma több demokráciára van szüksége, és szükség van a nemzeti parlamentek nagyobb szerepére. A lengyel elnök egyúttal fontosnak nevezte az Európai Parlament és az uniós kormányfőket tömörítő Európai Tanács szerepének megerősítését is, mint olyan intézményekét, amelyek képviselői a demokratikus választások révén léptek színre. Az államfő kedd esti, az EU-csatlakozás évfordulója alkalmából a közszolgálati televízióban sugárzott beszédben hangsúlyozta, hogy Lengyelország felelősséget vállal az EU jövőjéért, a lengyelek tudatában vannak az unió előtt álló kihívásoknak, bár gyakran eltérő módon értékelik azokat. Egy dologban azonban egyetértünk: Európa, az EU mi vagyunk – jelentette ki, hozzáfűzve: mindenki, aki ma nyugtalanságot próbál kelteni a lengyel tagságot illetően, Lengyelország érdekei ellen cselekszik.

Duda ezzel a kijelentéssel arra a vitára reagált, amelyet Lengyelországban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének hétfői kijelentése váltott ki. Juncker tagadóan válaszolt egy lapinterjúban feltett kérdésre, hogy Lengyelország kiléphet-e az EU-ból, amennyiben az őszi lengyel parlamenti választást a jelenlegi kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) nyeri meg.

PestiSracok facebook image

– reagált Juncker. A PiS politikusai szerint az EB elnöke ezzel cáfolta a lengyel ellenzék állításait, amelyek szerint a kormány politikája veszélyezteti Lengyelország uniós tagságát.

Lengyelország, Magyarország, valamint nyolc másik európai állam – Ciprus, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia és Szlovénia – tizenöt éve, 2004. május 1-én csatlakozott az EU-hoz.

Forrás: MTI; Fotó: PS

Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.