Pesti Srácok

Irak küldöttséget meneszt Teheránba és Washingtonba a feszültség enyhítése céljából

Irak küldöttséget meneszt Teheránba és Washingtonba a feszültség enyhítése céljából

Irak küldöttségeket meneszt Washingtonba és Teheránba, hogy megpróbálja enyhíteni a feszültséget az Egyesült Államok és Irán között - idézte kedden az iraki állami média Ádil Abdul Mahdi iraki miniszterelnököt.

Mahdi szerint iráni és amerikai tisztségviselők arról tájékoztatták Bagdadot, hogy nem akarnak háborúzni. Irak a helyzet csillapítására törekszik, de nem közvetít - hangsúlyozta. Elmondta továbbá, hogy szerdán Kuvaitba látogat regionális ügyek megvitatása érdekében. Az iraki miniszterelnök szerint nincs olyan iraki csoport sem, amelyik háborút akarna. Erről Abdul Mahdi azután beszélt, hogy vasárnap egy Bagdadban kilőtt rakéta csapódott be az Egyesült Államok ottani nagykövetsége közelében.

A külföldi nagykövetségeknek és az iraki kormányhivatalok egy részének helyet biztosító bagdadi Zöld Zónában becsapódó rakéta kilövéséért egyelőre senki sem vállalta a felelősséget. Amerikai kormányzati források szerint azonban Washingtonnak erős a gyanúja, hogy a rakétakilövés mögött az Iránnal kapcsolatban álló iraki síita milíciák állnak. Nem sokkal később Donald Trump amerikai elnök kemény hangú mikroblog-bejegyzést fogalmazott meg Teherán felé, miszerint "ha Irán harcolni akar, akkor Iránnak hivatalosan vége lesz".

Ali Hamenei, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője viszont leszögezte: nem akar háborút az Egyesült Államokkal a két ország közötti növekvő feszültség ellenére. Irán-párti iraki fegyveres csoportok tagadták a napokban, hogy fenyegetést jelentenek az amerikai érdekekre. Mindezt azután jelentették be, hogy az Egyesült Államok a múlt héten Irak elhagyására utasította az arab országban dolgozó, nem nélkülözhetetlen kormányzati alkalmazottait. A figyelmeztetés szerint Irán és a hozzá kötődő térségbeli erők részéről új és közvetlen fenyegetéseket észlelt, amelyek célpontjában amerikai állampolgárok és érdekek vannak.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: Al-Jazeera

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.