Pesti Srácok

Megkezdődött a Paks II. Atomerőmű első felvonulási épületeinek kivitelezése

Megkezdődött a Paks II. Atomerőmű első felvonulási épületeinek kivitelezése

Kezdetét vette a Paks II. Atomerőmű területén az első felvonulási épületek kivitelezése csütörtökön. A paksi atomerőmű a garanciája annak, hogy a magyar lakosság és a vállalkozások áramellátása hosszútávon is olcsó, kiszámítható és biztonságos legyen. Atomenergia nélkül nincs olcsó áram, nincs rezsicsökkentés, nincs klímavédelem - mondta Süli János, a Paks II. projektért felelős tárca nélküli miniszter, amikor megtekintette az építkezést Alekszandr Hazin, az orosz fővállalkozó, az ASZE Mérnöki Vállalat Rt. Paks II. projektigazgatója, Lenkei István, a Paks II. Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója és Sáray Zoltán, a kivitelezést végző KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. vezérigazgatója társaságában.

- közölte Süli János.

PestiSracok facebook image

- hangsúlyozta. A Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter kifejtette: a paksi atomerőmű nélkül nincs olcsó energia és nem fenntartható a rezsicsökkentés sem, mert a paksi atomerőmű nélkül minimum 40 százalékkal drágábban tudnánk csak áramot előállítani, megújuló alapú energiát pedig csak a paksi ár háromszorosáért. Ez azt jelentené, hogy egy magyar családnak havi szinten is sok ezer forinttal lenne drágább az áram ára. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legfrissebb nemzetközi árösszehasonlító vizsgálata alapján az EU országok közül csupán Bulgáriában volt olcsóbb a villamos energia a lakossági fogyasztók számára, mint Magyarországon.

- fejtette ki a miniszter. Az atomerőműre a klímapolitikai célok eléréséhez is szükség van; ott, ahol bezárták az atomerőműveket, ugrásszerűen megnőtt a környezetszennyezés.

- tette hozzá.

- mondta. Emlékeztetett arra is, hogy jelenleg az áramigény harmadát importból - jellemzően a környező országok fosszilis erőműveiből származó villamos energia vásárlásával - fedezi Magyarország. A klímavédelmi célok elérése mellett tehát az importfüggőség mérséklése szempontjából is kulcsfontosságú a Paks II. beruházás; külföldi erőművekre nem lehet alapozni hazánk ellátásbiztonságát.

Alekszandr Hazin, aki a Roszatom mérnöki divíziójához tartozó ASZE Mérnöki Vállalat Rt. alelnöke, hangsúlyozta, hogy a felvonulási épületek létesítésével fontos mérföldkövéhez érkezett az orosz-magyar kormányközi megállapodás alapján megvalósuló Paks II. projekt. Ezekkel a munkálatokkal megkezdődnek az előkészületek a Pakson megépülő két új blokk létesítéséhez; a telephelyen mától folyamatos lesz a munkavégzés.

- tette hozzá.

- hangsúlyozta Alekszandr Hazin.

Lenkei István elmondta: a társaság megrendelőként abban érdekelt, hogy kiváló minőségben valósuljanak meg a Paks II. projekt kivitelezési munkálatai. Ennek érdekében a Paks II. Zrt. szorosan együttműködik a fővállalkozó ASZE Mérnöki Vállalat Rt.-vel. A felvonulási terület létesítményeinek kivitelezésével párhuzamosan zajlik a két új paksi blokk létesítési engedélyéhez szükséges, mintegy 300 ezer oldalas műszaki tervdokumentáció összeállítása, amely azt hivatott igazolni, hogy az új blokkok tervei maximálisan megfelelnek a legszigorúbb nemzetközi, magyar, illetve európai biztonsági előírásoknak - jegyezte meg a vezérigazgató.

Sáray Zoltán elmondta: az orosz fővállalkozó által a Paks II. Atomerőmű felvonulási létesítményeire a legjobb ajánlatot adta a társaság, így fontos megbízást kapott. A sikerhez hozzájárult a vállalat eddigi számos nemzetközi referenciája mellett az, hogy saját erőforrásaira tud támaszkodni.

- jelentette ki a vezérigazgató.

A bejárás résztvevői megtekintették az építési területet és a már korábban elkészült 22/11 kV-os transzformátorállomást, amelyet a megrendelő Paks II. Zrt. biztosított az orosz fővállalkozó számára, amely az építési munkálatokhoz szükséges villamosenergia-ellátást garantálja.

Forrás: MTI; Fotó: Sóki Tamás/MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!