Pesti Srácok

Salvini: Róma legyen Washington első számú partnere az EU-ban

null

A Párizs-Berlin-Brüsszel-tengelytől eltérő európai uniós politikát, valamint kiemelt kapcsolatot szorgalmazott Washington és Róma között Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes, a Liga kormánypárt vezetője az amerikai fővárosban, ahol Michael Pompeo külügyminiszter és Mike Pence alelnök fogadja hétfőn.

Salvini megérkezésekor olasz újságíróknak rögtönzött sajtótájékoztatóján kijelentette: látogatásának célja, hogy Olaszország ismét Washington első számú partnere legyen az EU-ban.

- hangoztatta az olasz miniszterelnök-helyettes. A Liga és a Trump-kormányzat közötti közös pontként a migráció ellenőrzését, az iszlám terrorizmus elleni küzdelmet, az adóreformokat, a helyi gazdaság megerősítését, a nemzeti ipar védelmét és támogatását emelte ki. Salvini megjegyezte, hogy a jelenlegi olasz kormány nem elégszik meg többé "morzsákkal", amelyeket eddig Brüsszelben kapott.

PestiSracok facebook image

- mondta az olasz politikus.

Salvinit magyar idő szerint délután Michael Pompeo külügyminiszter fogadja, majd az olasz miniszterelnök-helyettes az amerikai adóreformok egyik kezdeményezőjeként ismert, a Trump-kormányzathoz közeli Grover Norquisttal találkozik. Este Salvinit a Fehér Házban Mike Pence alelnök várja. Washingtoni látogatását Salvini eredetileg februárra tervezte, de az EP-választások kampánya miatt csak most került rá sor. Salvini miniszterelnök-helyettesként, de elsősorban az EP-választások olaszországi győzteseként, az európai szuverenista pártok vezetőjeként, valamint esélyes következő olasz kormányfőként egyeztet az Egyesült Államokban. A Trump-kormányzat megelégedéssel fogadta, hogy Salvini nem támogatta Róma Kínához való közeledését az Egy övezet, egy út megállapodás aláírásával, amit a másik olasz kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) szorgalmazott. Hasonlóképpen Salvini a venezuelai válsággal kapcsolatban is Washington nézeteit vallotta, miközben az M5S a be nem avatkozás politikáját képviselte.

Olasz sajtóelemzések szerint Salvini "bíborosként" érkezett Washingtonba, és "pápaként" távozhatna, ha a Trump-kormányzatnak sikerül "meggyőznie" őt arról, hogy a következő hónapokban borítsa fel az M5S-szel közös kormányt, és adjon esélyt magának arra, hogy ő legyen a római kormányfő. Elemzők megjegyezték, hogy Washington számára a Liga esetében az sem jelent akadályt, hogy Salvini köztudottan Moszkva-barát politikát folytat.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Daniel Dal Zennaro