Pesti Srácok

Mégsem szabadulhat ki az olaszliszkai lincselő

Mégsem szabadulhat ki az olaszliszkai lincselő

Hatalmas közfelháborodást váltott ki, amikor november végén a Szegedi Törvényszék az olaszliszkai lincselés harmadrendű vádlottjának feltételes szabadonbocsátásáról döntött. A harmadrendű vádlott volt az, aki kirángatta az autóból Szögi Lajost, amikor elsodort egy kocsija elé szaladó kislányt. A gyermeknek nem lett komoly baja; a tiszavasvári tanárt a felbőszült családtagok meglincselték, halálra verték, méghozzá a gyermekei szeme láttára. A bíróság 2009-ben összesen nyolc vádlottat ítélt el emberölés miatt, a harmadrendűt, Sz. Andrást 15 év fegyházra. A Szegedi Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája úgy gondolta, hogy tíz év elteltével most már szabadon engedhető, a másodfokú tanács szerint viszont nem, így az ügyészi fellebbezésnek adtak helyt.

Megállapították, hogy bár Sz. András kifogástalan magatartást tanúsított a börtönben, amit jutalmai, az eltávozásokat követő viselkedése, az általa elvégzett tanfolyamok és a sértett családjának juttatandó kártérítés is alátámasztott, a bíróságnak vizsgálnia kell a törvénytisztelő életmódra való készségét is. Álláspontjuk szerint az elítélt szabadulása esetén közel kerülne korábbi környezetéhez, és nem zárható ki az sem, hogy így „e készsége mérséklődne”. Emellett úgy ítélték meg, hogy mivel a bűncselekmény helyben és az országos közvélemény előtt is ismert, ez megnehezítheti az elítélt számára a mindennapi feladatok ellátását, és visszaterelheti a korábbi „kriminális élethelyzetbe”. Mindezért az elítélt a bíróság szerint továbbra is potenciális veszélyt jelent a társadalom tagjaira nézve. Sz. András a Szegedi Fegyház és Börtönben tölti szabadságvesztését, 2021. október 24-én szabadulhat.

Vezető kép: MTI/Balázs Attila

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!