Pesti Srácok

Rájár a rúd az önmagát véleménybíróságnak képzelő Facebookra – egy olasz bíróság is elmarasztalta a céget

Rájár a rúd az önmagát véleménybíróságnak képzelő Facebookra – egy olasz bíróság is elmarasztalta a céget

A CasaPound újfasiszta párt közösségi oldalainak azonnali aktiválását rendelte el a római bíróság csütörtökön közölt ítéletében, valamint kártérítést is kiszabott a világ egyik legnagyobb közösségi hálózatára, amely gyűlöletkeltésre hivatkozva bezárta az oldalakat. A CasaPound és a párt több más szervezetének és politikusának közösségi oldalait szeptember 9-én törölték.

A római polgári bíróság a bezárástól számított napi 800 euró (több, mint 200 ezer forint) kártérítés kifizetését rendelte el, valamint 15 ezer euró perköltségre ítélte a Facebookot. A cég még nem nyitotta újra az oldalakat; röviden úgy reagált, hogy mérlegeli az olasz bírósági ítéletet. A Facebook gyűlölet keltése és terjesztése, valamint mások támadása címén zárta be az oldalakat. A bírói indokolás szerint a bezárással a Facebook „erősen korlátozta” a párt részvételét az olasz politikai életben. A jogi vélemény kiemelte, hogy ma már majdnem minden politikus napi szinten jelen van a közösségi oldalakon személyes politikai üzeneteinek és pártja elképzeléseinek terjesztésére. Gianluca Iannone, a CasaPound vezetője történelmi győzelemről beszélt, azt hangoztatva, hogy a magánvállalkozás Facebook „politikai bírósággá” léptette elő magát az általa nem osztott nézetekkel szemben.

A 2003-ban mozgalomként alakult, majd 2008-ban párttá lett CasaPound oldalának a bezáráskor 280 ezer követője volt. A szélsőjobboldali erő az amerikai költő Ezra Poundtól kölcsönözte a nevét. Korábban több baloldali párt és a kormányerő Öt Csillag Mozgalom (M5S) is a CasaPound tevékenységének betiltását szorgalmazta.

Forrás: MTI; Fotó: Getty Images

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!