Pesti Srácok

Árad a Felső-Tisza, egyre több hulladék érkezik Ukrajnából

Árad a Felső-Tisza, egyre több hulladék érkezik Ukrajnából
Dombrád, 2017. július 3. Összegyûjtött mûanyaghulladék a Tiszai PET Kupa megnyitóján Dombrádon 2017. július 3-án. Tizenhat, ártéri hulladékból épült hajó és legénysége indult el, hogy a Tisza 71 kilométeres szakaszán Tiszalökig begyûjtsék a hulladékot. MTI Fotó: Balázs Attila

Kisebb árhullám vonul le a Tisza magyarországi szakaszán, és az árral egyre több kommunális hulladék érkezik Ukrajnából – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) pénteken az MTI-vel. Az áradással egy időben, csütörtökön délután a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság figyelőszolgálata a telepített kamerarendszer alapján jelezte, hogy ukrán területről percenként húsz darab kommunális hulladék érkezik a folyón, amelyeket géplánccal távolítanak el.

A Felső-Tisza vízgyűjtőjére az utóbbi huszonnégy órában lehullott csapadék hatására a Tisza magyarországi szakaszán kisebb árhullám vonul le. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő egy nap alatt a Felső-Tisza vízgyűjtőjén hat milliméter csapadék várható, amely további vízszintemelkedést okoz, és az áradással várhatóan további nagy mennyiségű flakon és uszadék érkezik. A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője a hulladék eltávolítása érdekében csütörtökön délután két órától órától harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el; az intézkedés részeként géplánccal távolítják el a folyón érkező PET-palackokat és az egyéb kommunális hulladékot. Az OVF tájékoztatása szerint pénteken elkezdődik az erdőtakarítás Tiszaszalkánál, és így a magyar Tisza egyik legszennyezettebb, Natura 2000-es ártéri erdeje tisztul meg hétvégén a hulladéktól. Mint írták, most először, a magyar vízügyesek meghívására több, mint ötven ukrán vízügyi szakember is részt vesz az akcióban, amelyben a vízügyi szakemberek mellett PET Kupások és civilek vesznek részt. Az OVF a kármentesítéshez szükséges teljes infrastruktúrával, a vízügy szakértőivel és önkénteseivel segíti a munkát.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balázs Attila

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!