Pesti Srácok

Budapest és Varsó kiemelt stratégiai partnerek lesznek a különleges műveleti együttműködésében

Budapest és Varsó kiemelt stratégiai partnerek lesznek a különleges műveleti együttműködésében

Magyarország és Lengyelország kiemelt stratégiai partnerek lesznek a NATO-n belüli különleges műveleti együttműködésben - közölte a Honvédelmi Minisztérium az MTI-hez eljuttatott közleményében hétfőn. A két ország védelmi minisztere, Benkő Tibor és Mariusz Blaszczak erről Varsóban írt alá megállapodást.

A miniszterek az európai területvédelmi erők regionális együttműködéséről is egyeztettek. Benkő Tibor elmondta: Magyarország érdeke az, hogy Lengyelország a regionális együttműködés fő keretének továbbra is a V4-ek partnerségét tekintse. Lengyel partnere biztosította, hogy továbbra is fenn kívánják tartani a területvédelmi erők közötti együttműködést, különös tekintettel az oktatásra, a kiképzésre, a hadgyakorlatokra, a hadisírgondozásra és a migráció megfékezésére. Benkő Tibor kiemelt prioritásnak nevezte az EU-NATO-együttműködés fokozását is. Magyarország biztonsága szempontjából központi kérdésnek minősítette az illegális migráció kezelését és az illegális bevándorlással "kéz a kézben járó" terrorizmus megelőzését.

A tárgyalások után a két miniszter ellátogatott a közép-lengyelországi Skierniewicébe, ahol az 1919-1921-es lengyel-szovjet háború menetét megfordító varsói csata századik évfordulója alkalmából megkoszorúzták a magyar nemzet tiszteletére állított emlékművet. 1920-ban Skierniewicében rakodták ki a csepeli Weiss Manfréd Gyár lőszer- és fegyverszállítmányát, amely jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy Lengyelország megvédje az első világháború végén visszanyert függetlenségét a Vörös Hadsereg támadásával szemben - idézték fel a közleményben. Az 1920-as segítségnyújtásról a lengyel-magyar barátság napja (március 23.) alkalmából Budapesten, a Hadtörténeti Múzeumban kiállítás nyílik - áll a közleményben.

Mariusz Blaszczak a Skierniewicében mondott beszédében közölte: Benkő Tiborral megállapodtak abban, hogy augusztusban, a varsói csata 100. évfordulója alkalmából rendezendő központi megemlékezéseken a magyar miniszter is részt vesz, a varsói katonai díszszemlén pedig magyar katonák is menetelnek majd.

PestiSracok facebook image

forrás:MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.