Pesti Srácok

Emmi–ITM: A Pedagógusok Szakszervezete álhíreket terjeszt, az új szakképzési törvény alapvető elemeivel sincs tisztában

Emmi–ITM: A Pedagógusok Szakszervezete álhíreket terjeszt, az új szakképzési törvény alapvető elemeivel sincs tisztában

A szakképzésben dolgozó pedagógusok jogviszonya a július elsejével esedékes jelentős béremeléssel egyszerre változik majd meg – emelte ki közös közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

A két tárca a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) csütörtöki bejelentésére reagált, miszerint az Alkotmánybírósághoz fordulnak az új szakképzési törvény miatt.

– olvasható az ITM által az MTI-hez eljuttatott közleményben.

PestiSracok facebook image

– hangsúlyozta közös közleményében a két minisztérium. Hozzátették: nem ez az első eset, hogy egyes szervezetek a pedagógusokat megtévesztve akarnak politikai akciókat szervezni. Az Emmi és az ITM különösnek tartja, hogy a szakszervezet egy olyan törvényt akar megsemmisíteni, amely átlagosan harminc százalékos béremelést és kiemelt megbecsülést biztosít a szakképzésben dolgozó pedagógusoknak. A minisztériumok szerint a szakszervezet súlyos tévedésben van, amikor azt állítja, hogy a szakképzésben dolgozó pedagógusok jogviszonya már 2020. január elsején munkaviszonnyá alakult volna. Ezzel szemben a valóság az, hogy a jogviszony csak a július elsejével esedékes jelentős béremeléssel egyszerre változik majd meg.

– olvasható a közleményben. Példaként említették, hogy egy egyetemi diplomával és tíz év szakmai gyakorlattal rendelkező, pedagógus II. besorolású szakmai tanár illetménye a jelenlegi bruttó háromszázezer forint helyett júliustól akár a bruttó négyszázezer forintot is meghaladhatja. Egy húsz éve tanító szakoktató a jelenlegi kétszázhetvennégyezer forint helyett háromszázötvenhatezer forintot vagy akár többet is kereshet majd. A minisztériumok megjegyezték: minderről a Szakképzési Innovációs Tanács múlt heti ülésén is beszámoltak, amelyről a PSZ képviselője érthetetlen módon hirtelen távozott. A kormány azt is egyértelművé tette, hogy elkötelezett a köznevelésben dolgozó pedagógusok megbecsülése mellett; az eddigi átlagosan ötven százalékos pedagógusbér-emelést várhatóan további emelés követi, és az iskolaigazgatók bére is jelentősen nő. A közleményben a Nemzeti Alaptantervre (NAT) is kitértek: a módosítás előtt több hónapon át tartó szakmai párbeszéd zajlott róla, és több pontja is a pedagógusok véleménye alapján változott.

– olvasható a közleményben.

Forrás: MTI; Fotó: PS

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!