Pesti Srácok

Fogolycsere: Irán szabadon engedett egy francia kutatót egy iráni mérnökért cserébe

null

Irán szabadon engedte a tavaly júniusban bebörtönzött Roland Marchal francia kutatót cserébe azért – Teherán állítása szerint –, hogy Franciaország kiadta neki az eddig őrizetben tartott Dzsalal Rohollanedzsad iráni mérnököt, akit az Egyesült Államok az Irán elleni szankciók megsértésével vádol – jelentette szombaton az AFP hírügynökség.

Párizs szombat reggel bejelentette egy rövid közleményben, hogy Marchalt szabadon engedték, és még aznap várják hazaérkezését. Emmanuel Macron francia elnök egyúttal ismét felszólította Iránt, hogy azonnal engedje szabadon Fariba Adelhah kutatót is, aki francia-iráni kettős állampolgár, és Marchallal egy időben börtönözték be. Marchal Fekete-Afrikára, Adelhah pedig a síizmusra szakosodott antropológus, és kollégák a Párizsi Politikai Tanulmányok Intézetében. Marchal azért utazott Iránba tavaly nyáron, hogy meglátogassa kollégáját.

Irán pénteken jelentette be, hogy a perzsa újév alkalmából szabadon engedte Marchalt (neve említése nélkül), cserébe Rohollanedzsadért, valamint hogy az illetékes francia bíróság éppen előtte hagyta jóvá utóbbi kiadását az Egyesült Államoknak. Rohollanedzsadot tavaly februárban vették őrizetbe a francia hatóságok Washington kérésére, mert az Egyesült Államok vádja szerint tiltott technológiai eszközöket akart bevinni Iránba. A francia elnöki hivatal nem említette most, hogy ez egy csere lett volna. Mindkét kutatót Irán elleni összeesküvéssel vádolták meg tavaly, ami 2 és 5 év közötti börtönbüntetéssel sújtható; Adelhahot még rendszerellenes propagandával és Irán elleni kémkedéssel is – utóbbi halálbüntetéssel büntethető –, a kémkedés vádja alól azonban januárban felmentették. Adelhahot először március 3-án állították bíróság elé, de a tárgyalást rögtön el is napolták bizonytalan időre. A kutatónő ügyvédje szerint rossz egészségi állapotban van, amihez hozzájárult, hogy 49 napon át éhségsztrájkot folytatott. Az iráni jog nem ismeri el a kettős állampolgárságot, ezért Adelhah ügyével kapcsolatban Teherán nem hajlandó együttműködni Párizzsal. Marchalt gyakorlatilag végig magánzárkában tartották, ami nagyon megviselte őt szellemileg és fizikailag ügyvédje szerint. Szabadon engedéséről semmilyen részlet nem derült ki az AFP szerint.

Irán a perzsa új év alkalmából több olyan neves embert engedett ki a börtönből az új koronavírus-járvány miatt, akit politikai okból zárt be. Csütörtökön például hivatalosan "egészségügyi okból" kiengedtek egy 2018 óta börtönben tartott amerikai állampolgárt azzal a feltétellel, hogy nem hagyhatja el az országot, de kiengedték ideiglenesen az iráni-brit Nazanin Zaghari-Ratcliffe-et is, aki a Thomson Reuters Alapítvány alkalmazottja, és államellenes lázadás vádjával öt év börtönbüntetést tölt le.

PestiSracok facebook image

Emberi jogi aktivisták rendszeresen azzal vádolják Teheránt, hogy külföldi állampolgárok őrizetbe vételével akarja alkupozícióját javítani a nagyhatalmakkal folytatott tárgyalásai során. Az iráni Forradalmi Gárda elitalakulat az elmúlt években több tucatnyi kettős állampolgárt tartóztatott le, nagyrészüket kémkedés vádjával.

Forrás: MTI; Fotó: EPA

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.