Pesti Srácok

Míg Sanders kettő, Biden öt államot vihetett el a szuperkedden a demokrata előválasztásokon

Míg Sanders kettő, Biden öt államot vihetett el a szuperkedden a demokrata előválasztásokon

Texasban és Kaliforniában Bernie Sanders győzelmét jelzik a demokrata párti elnökjelölt-aspiránsok közül a szuperkeddi amerikai előválasztási eredmények, Joe Biden viszont öt déli államban tarolt.

A nyári elnökjelölt-állító konvencióra sok delegáltat küldő két állam közül Texasban – amely 228 delegáltat ad a győztes elnökjelölt-aspiránsnak – az exit pollok Bernie Sanders szenátor győzelmét vetítették előre, és a voksok mintegy 40 százalékos feldolgozottságánál is övé maradt az elsőség. Mögötte, 6 százalékos különbséggel Joe Biden volt alelnök, a harmadik helyen pedig a New York-i milliárdos, Michael Bloomberg állt. Az úgynevezett szuperkedden 14 amerikai tagállamban és egy tengerentúli területen voksoltak előválasztáson az amerikaiak, és a demokraták számára legfontosabb – az elnökválasztáshoz a legtöbb delegáltat adó – államban, Kaliforniában az első eredmények szerint Bernie Sanders győzött.

Az eredményt azért ítélik meg nagyon jelentősként az elemzők, mert a szintén most szavazó déli államokban ugyan Joe Biden volt alelnök tarolt, hét tagállamban is győzött, de a demokraták nyári elnökjelölt-állító konvenciójára legtöbb delegáltat küldő két államban – Texasban és Kaliforniában – a jelek szerint a magát demokratikus szocialistának valló Sanders hódította meg a szavazókat.

Joe Biden – akinek választási kampánya az elmúlt hetekig nem volt sikeres, és az első három előválasztáson jelentős mértékű vereséget is szenvedett – a szuperkedden tarolt a déli tagállamokban. Virginia, Észak-Karolina és Alabama után övé lett a győzelem Tennessee-ben, Arkansasban, Minnesotában, sőt, az északkeleti Massachusettsben is. Sok elemzőt meglepett, hogy Elizabeth Warren massachusettsi szenátornak a "saját" államában nem sikerült a választók többségének bizalmát elnyernie: az exit pollok és az első adatok szerint ő csak a harmadik helyen végzett.

PestiSracok facebook image

Bernie Sanders Vermont mellett Coloradóban és Utah államban győzött. Ezt az elemzők úgy kommentálták: Biden a Délt hódította meg, Sanders a Nyugatot, vagyis a nyugati parti államokat szeretné maga mögé állítani. Előválasztást tartottak kedden a népes és választási szempontból legfontosabb államok közé számító, nyugati Kaliforniában is, az eredmények később várhatók. Ez az állam 415 delegáltat küld a Demokrata Párt nyári elnökjelölt-állító konvenciójára. Bernie Sanders Vermontban mondott beszédet kedden éjjel és győzelmet ígért híveinek, Biden pedig Los Angelesben rendezte be eredményváró központját, és beszédében elsősorban Donald Trump elnököt támadta.

A republikánusoknál az előválasztásnak jóval kisebb volt a jelentősége, hiszen a pártnak lényegében egyetlen jelöltje van, Donald Trump. Ő a szuperkedden csakis választási győzelmeket könyvelhetett el. Volt állam – például Virginia –, ahol nem is rendezték meg az előválasztást, hanem automatikusan neki "adták" a delegátusokat. Elvileg versenyben van még a republikánusok elnökjelöltségéért a 74 éves William Weld, egykori massachusettsi kormányzó is, de a szuperkeddi voksoláson sok helyütt nem is szerepelt a választási jegyzéken. Korábban, az iowai jelölőgyűléseken egyetlen delegáltat szerzett. Donald Trump a Twitteren minden egyes tagállamnak külön köszönetet mondott a támogatásért.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

„Sok zenekar szeretne ekkora szubkultúrának játszani” – Petrás János és Bäck Zoltán, a Kárpátia tagjai a Polbeatben

‎Polbeat 2023 január 24.
Petrás János, a zenekar énekes–szövegírója, és Bäck Zoltán gitáros már régi vendégek a köreinkben. Petrás a PestiSrácokon osztotta ki a Gyurcsánnyal szövetkező Jobbikot, itt méltatta a koronavírus-járványban hősként helytálló ápolókat és szintén a PS-en követelte, hogy fosszák meg magyar állampolgárságuktól a hazát eláruló momentumosokat, míg Bäck a Halhatatlanok napja című megemlékezésünkön szólalt fel korábban, az ’56-os hősök bátorságát hangoztatva. Vésey Kovács László és Ambrózy Áron most a csapat körül kialakult „k*rva nagy szubkultúráról”, a készülő lemezükről, az ún. nemzeti rockról és a környező államokban támadt nehézségeikről beszélgetett a két zenésszel, de persze a politikai kitekintés is belefért a programba.