Pesti Srácok

Számvevőszék: Magyarországon működik a jogállam, törvényes a Gyurcsány-párt ellenőrzése

Számvevőszék: Magyarországon működik a jogállam, törvényes a Gyurcsány-párt ellenőrzése

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a vonatkozó törvényi előírások alapján végzi hét párt – közöttük a Demokratikus Koalíció (DK) – 2017-2018. évekre vonatkozó, törvényben előírt ellenőrzését. A DK ellenőrzése a törvényi előírásoknak megfelelően zajlik. A Demokratikus Koalíció pártigazgatójának mai nyilatkozata is azt bizonyítja, hogy Magyarországon működik a jogállam, a független ÁSZ – az Alaptörvény előírásainak megfelelően – ellátja a törvényekben előírt feladatait. Az ÁSZ a jogállami normáknak megfelelően végzi a döntő mértékben közpénzekből működő pártok törvényességi ellenőrzését – olvasható a szervezet szombaton kiadott közleményében. Gyurcsányék szerint az, hogy valós pénzügyi beszámolót kell leadniuk, azt jelenti, hogy a kormány be akarja tiltani az ellenzéki pártokat.

Az ÁSZ a törvényi előírásnak megfelelően a DK ellenőrzéséről készült jelentéstervezetet észrevételezésre megküldte a párt elnökének, aki a jogszabályi előírásnak megfelelően észrevételt tett. A jelentéstervezet nem nyilvános, az ellenőrzés lefolytatásért felelős számvevőszéki vezető értékeli a DK észrevételeit, majd az ÁSZ a jelentést néhány héten belül nyilvánosságra hozza.

Közleményével az ÁSZ arra reagált: szombaton Sebián-Petrovszki László, a DK pártigazgatója azzal riogatott, hogy a kormány korábban a koronavírus-járványra hivatkozva minden ellenzéki párt állami támogatásának felét elvette, a számvevőszék pedig duplán büntetné a DK-t. A politikus arra nem tért ki – valószínűleg nem feledékenységből –, hogy a támogatások megfelezése az összes pártot érinti, a kormányon lévőket is. Sebián-Petrovszki értelmezésében a pártállamian működő ÁSZ olyan papírok eredeti példányait követeli, amelyek megsemmisültek a DK székházának másfél évvel ezelőtti tűzvészében, a másolatok ugyanakkor ott vannak a számvevőszéknél. Gyurcsányék idegállapotban lehetnek, mert abból, hogy valós pénzügyi beszámolót kell leadniuk, azt a következtetést vonták le, hogy a kormány így akarja betiltani az ellenzéki pártokat.

Forrás: MTI/PS. Fotó: PS

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!