Pesti Srácok

A román kormányfő megvédte a magyarokat gyalázó Klaus Iohannist

A román kormányfő megvédte a magyarokat gyalázó Klaus Iohannist

Éles támadást intézett Ludovic Orban román miniszterelnök szerdán az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) ellen, mivel szerinte a testület igazságtalanul bírságolta meg Klaus Iohannis államfőt a magyar nemzetiségű román állampolgárok emberi méltóságának megsértéséért.

A miniszterelnök megdöbbentő politikai döntésnek minősítette Iohannis elmarasztalását, aminek szerinte semmi köze a diszkrimináció szankcionálását szabályozó törvényhez. Orban szerint a CNCD az ellenzéki szociáldemokraták (PSD) befolyása alatt áll, Iohannis pedig szerinte nem diszkriminált, és csak azért büntetik, mert "leleplezte" a PSD és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közötti "cinkosságot". Úgy értékelte: Iohannisnak azért kell bűnhődnie, mert az ország területi épségének alkotmányos elvének védelmére kelt és felhívta a figyelmet azokra az "elfogadhatatlan kompromisszumokra", amelyeket a tavalyig kormányon lévő szociáldemokraták az utóbbi három évben az RMDSZ támogatásának megszerzése érdekében kötöttek. A PSD megszavazott egy olyan törvényt, amely "mindenütt kötelezővé teszi a kisebbségek nyelvének használatát", hagyta, hogy (a parlamenti vitára megszabott határidő lejárta miatt) hallgatólagosan elfogadottként küldjék tovább az "úgynevezett Székelyföld" autonómiájáról szóló törvénytervezetet – sorolta a PSD "bűnlajstromát" a kormányfő.

– mondta a román miniszterelnök, arra utalva, hogy a magyar kormány a helyi hatóságok által felszámolt marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újralapítását szabta feltételül a román OECD-tagság támogatásához. Orban szerint a PSD arról is – a nyilvánosság elől eltitkolt, csak a magyar tisztségviselők nyilatkozatai révén kitudódott – megállapodást kötött, hogy a Fekete-tenger térségében található teljes földgázmennyiséget egy "szomszédos ország" (Magyarország) vásárolja fel, "mintha ezzel az erőforrással nem Románia, hanem valamely más ország rendelkezne".

PestiSracok facebook image

A CNCD szerdán 6:1-es szavazataránnyal gyűlöletbeszédnek nyilvánította, hogy Iohannis magyar nyelvű köszöntéssel gúnyolódott és Erdély kiárusításával vádolta meg szociáldemokrata ellenfeleit. A testület ötezer lejes (360 ezer forint) bírságot szabott ki az államfőre. Ludovic Orban annak a tavaly ősz óta kisebbségben kormányzó jobbközép Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) az elnöke, amelynek éléről 2014-ben Klaus Iohannist államfővé választották.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!