Pesti Srácok

Állami Számvevőszék: a sikeres államadósság-kezelés által védettebb lett Magyarország

Állami Számvevőszék: a sikeres államadósság-kezelés által védettebb lett Magyarország

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) befejezte az államadósság-kezelés 2014-2018 közötti eredményességének ellenőrzését, a Pénzügyminisztériumnál és az Államadósság Kezelő Központnál. A jelentés már elérhető a szervezet honlapján. Az államadósság-kezelés eredményessége, ezen belül is a bruttó devizaadósság részarányának csökkenése társadalmi szempontból azért jelentős, mert a külső eladósodottság befolyásolja Magyarország és az államháztartás külső sérülékenységét. A külső sérülékenység növekedése által az államháztartás által teljesített kiadások növekednek, amely a társadalom részéről növekvő hozzájárulást kíván, továbbá akadályozza más, társadalmi szempontból fontos állami feladatok ellátását, valamint ezek fejlesztésének finanszírozását.

Az ÁSZ ellenőrzése megállapította, hogy az adósságkezelési stratégia és az ehhez kapcsolódó finanszírozási intézkedések eredményesen járultak hozzá a bruttó devizaadósság folyamatos csökkenéséhez az ellenőrzött években. Az államadósság-kezelés elősegítette az államháztartás bruttó külső adósságának, ezáltal pedig Magyarország külső sérülékenységének a mérséklődését. Mindez – a közvetlen működő tőke befektetések alakulásával együtt – támogatta Magyarország nettó külső adósságmutatójának csökkenését, a külföldi irányba történő eladósodottság mérséklődését – olvasható az ÁSZ jelentésében.

Forrás: MTI. Fotó: PS

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!