Pesti Srácok

Rengeteg nőt megcsonkítottak Szomáliában az elmúlt hetekben

null

Szomáliában tömegesen nőtt a nők nemi szervi csonkítása a ramadán és a kijárási korlátozások idején, a csonkítók házról házra járnak, hogy otthon végezzék el a világszerte elítélt beavatkozást. A nők vaginális megcsonkítása mintegy 200 millió lányt és nőt érint világszerte. A pandémia elterelte a világ figyelmét a barbár beavatkozás elleni harcról. A WHO arra hívja fel a figyelmet, hogy a lányok vaginális csonkításából semmilyen egészségügyi előny nem származik, sőt, súlyos vérzést és fertőzéseket okozhat, később ciszták alakulhatnak ki, komplikációkat okozhat a szülésnél és a csecsemőhalandóságot is növeli.

A Plan International nevű brit székelyű civil szervezet szerint a koronavírus-járvány miatti válság aláásta Szomáliában a rituális szokás felszámolására irányuló erőfeszítéseket. Szomáliában a legmagasabb a világban a megcsonkított nők aránya, mintegy 98 százalék. Sadia Allin, a Plan International szomáliai misszióvezetője közölte, hogy az elmúlt hetekben tömegesen csonkítottak meg lányokat az országban. Elmondta: a nővérek egyre több felkérést kapnak a szülőktől, hogy a karantén miatt elrendelt iskolai szünet alatt végezzék el a beavatkozást. A nők vaginális megcsonkítása, amely mintegy 200 millió lányt és nőt érint világszerte, a külső női nemi szerv részleges vagy teljes rituális eltávolítása.

Az ENSZ Népesedési Alapja (UNFPA) figyelmeztetett, hogy a világjárvány miatt további 2 millió lányt csonkíthatnak meg, mert a válság akadályozza a szokás felszámolására irányuló erőfeszítéseket. Allin szerint a szomáliai családok az iskolák bezárását használják fel a lányok felgyógyulására a "szertartás" után, ami hetekig is eltarthat.

Sadia Allin szerint - akit szintén megcsonkítottak

PestiSracok facebook image

- magyarázta.
Az UNFPA, amely 290 ezerre becsüli a 2020-ben Szomáliában megcsonkított lányok számát, közölte, hogy a mostani növekedés a muszlim böjti hónappal, a ramadánnal is kapcsolatos, hagyományosan ilyenkor hajtják végre a csonkításokat. Anders Thomsen, az UNFPA szomáliai képviselője szerint a pandémia elterelte a világ figyelmét a barbár beavatkozás elleni harcról. Hozzátette, hogy biztató jelek is vannak, nemrégiben a szomszédos Szudánban büntethetővé vált a nők megcsonkítása. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra hívja fel a figyelmet, hogy a lányok vaginális csonkításából semmilyen egészségügyi előny nem származik, sőt, súlyos vérzést és fertőzéseket okozhat, később ciszták alakulhatnak ki, komplikációkat okozhat a szülésnél és a csecsemőhalandóságot is növeli.

- írja honlapján a WHO, kiemelve, hogy ezeket a csonkításokat a legtöbbször 15 évnél fiatalabb lányokon hajtják végre.

Forrás: MTI/Fotó: MTI

Ajánljuk még