Pesti Srácok

A jogvédők végrehajtást indítanának a gyöngyöspatai romáknak megítélt kártérítésért

A jogvédők végrehajtást indítanának a gyöngyöspatai romáknak megítélt kártérítésért

Egy hónapja vált véglegessé, hogy jár a kártérítés azoknak a gyöngyöspatai romáknak, akik a helyi iskolában hosszú éveken keresztül jogsértő elkülönítés elszenvedői voltak – siránkozik a szélsőbaloldali Népszava, miközben mélyen hallgat arról a tényről, hogy a kártérítésre jogosult családok egy része épp Kanadában élt akkor, amikor állítólag a magyar iskolában szegregálták a gyermekeket, az itthoniak közül pedig akadtak olyan csemeték is, akik tanárveréssel szereztek az iskolának hírnevet. A kormány inkább képzésekkel segítené a hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatását, a jogvédők viszont a pénzért harcolnak.

A lap azt is ecseteli, hogy a magyar miniszterelnök nem tartja igazságosnak, ha munkavégzés nélkül kapnak jelentős összeget az érintettek, és Rétvári Bence, államtitkár is munka nélküli jövedelemnek minősítette a romáknak megítélt összeget. A kormány a normalitás talaján állva inkább képzésekkel fejlesztené a diákokat pénzbeli kifizetés helyett, ám a kúria megítélte a kártérítést. Horváth László, a térség fideszes képviselője törvénymódosító javaslatot is nyújtott be, amelynek értelmében a gyöngyöspataihoz hasonló esetekben a sérelemdíjat csak „oktatási, képzési szolgáltatásként” határozhatja meg a bíróság. Ez azt jelenti, hogy pénzbeli kártérítésre egyáltalán nem lesz lehetőség.

Csemer Géza, a gyöngyöspatai roma nemzetiségi önkormányzat elnöke úgy kalkulált, hogy június 13-áig meg kell érkeznie a pénznek. Farkas Lilla ügyvéd, a romák képviseletét ellátó Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány kurátora szerint a 15 napos fizetési határidő az írásos bírósági ítélet kézhez vételétől kezdődik. Múlt héten tárgyaltak az iskolafenntartó Klebelsberg Központ és az önkormányzat képviselőivel. Az egyeztető tárgyalásokon elhangzott, hogy az önkormányzatnak nincs pénze, ezért a Belügyminisztérium közreműködésére lesz szükség – számolt be Farkas Lilla, aki szerint az is kétséges, hogy a Klebelsberg Központ kifizeti-e a maga részét 15 napon belül. A jogvédők azonban nagyon várják a pénzt. Farkas Lilla elárulta: akár végrehajtást is készek kezdeményezni – derült ki a Népszava cikkéből.

Forrás: Népszava; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.