Pesti Srácok

Az amerikai külügyi jelentés az úzvölgyi temetőgyalázással is foglalkozik

Az amerikai külügyi jelentés az úzvölgyi temetőgyalázással is foglalkozik
Úzvölgye, 2019. június 6. Sírt rongál egy román férfi az úzvölgyi katonatemetõben, ahol ortodox szertartás keretében felszentelték a törvénysértõen létesített román emlékmûvet és parcellát 2019. június 6-án. MTI/Veres Nándor

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményben üdvözölte pénteken, hogy az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériumának vallásszabadságról szóló éves jelentése – a Romániáról szóló részben – az úzvölgyi katonatemető ügyére is kitér.

A jelentés negatív példaként említi a dormánfalvi polgármester temetőgyalázását, a "legionárius" megnyilvánulásokat a temetőben, és rámutat arra, hogy a dormánfalvi polgármester román katonák tiszteletére állított emlékműveket a magyar katonák sírjai fölé. Az amerikai külügy sérelmezi az egyházi javak, ingatlanok visszaszolgáltatásának lassú ütemét is. Tételesen említi a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár visszaigénylésének bírósági úton való ellehetetlenítését, valamint a római katolikus, református és evangélikus-lutheránus egyházak restitúciós kérelmeinek elutasítását, különböző ürügyekre hivatkozva.

Az RMDSZ közleménye felidézte: a szövetség tavaly több nemzetközi fórumon emelt szót a temetőgyalázás ellen, amelyről Kelemen Hunor személyesen tájékoztatta az amerikai külügyminisztérium egyik Romániába utazó képviselőjét is. Az RMDSZ elnöke Matthew G. Boyse-nak, az amerikai tárca közép-európai és holokausztügyekért felelős helyettes államtitkárának bemutatta a 2019. június 6-i vandalizmusról készült fotókat és videofelvételeket, rámutatva, hogy egy rendkívül kényes helyzetben miként viselkedik a többség az ország területén élő számottevő nemzeti közösséggel.

PestiSracok facebook image

– olvasható az RMDSZ közleményében.

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!