Pesti Srácok

Az őrület határán az USA – Louisville-ben betiltják az értesítés nélküli házkutatást

Az őrület határán az USA – Louisville-ben betiltják az értesítés nélküli házkutatást

A Kentucky állambeli Louisville városában a helyi önkormányzat egyhangúlag megszavazta csütörtökön az értesítés nélküli házkutatások betiltását.

A louisville-i rendeletet Breonna törvényének nevezték el, mivel a 26 éves afroamerikai Breonna Taylor rendőri erőszak miatt bekövetkezett halála után vették napirendre az ilyen típusú intézkedések betiltását. Jessica Green, az önkormányzat egyik tagja elmondta, hogy a városi rendőrség Louisville-ben évente 20-25 ilyen akciót hajt végre, tipikusan kábítószerrel kapcsolatos ügyekben.

A fegyvertelen Breonna Taylort március 13-án a rendőrök nyolc lövéssel terítették le a saját lakásában. A rendőrök éjjel, házkutatási parancs birtokában, de előzetes értesítés nélkül törtek rá az ápolónak tanuló fiatal nőre, akinek párja, a szintén afroamerikai Kenneth Walker a rendőri jelentés szerint fegyvert rántott és lőni kezdett. Walkernak volt fegyvertartási engedélye. A rendőrök – akik kábítószert és fegyvereket kerestek – azonnal fegyverrel válaszoltak és nyolc lövést eresztettek Taylorba. A tűzharcban az egyik rendőrt is meglőtték, súlyosan megsebesült, ám a rendőrök nem viseltek testkamerát, amelynek segítségével teljes egészében rekonstruálni lehetett volna a történteket. Kenneth Walkert letartóztatták, és hatósági személy elleni gyilkossági kísérletért vádat emeltek ellene. Szabadlábon védekezhet. Taylor családja feljelentést tett az intézkedő rendőrök ellen, és kártérítést kért.

Andy Beshear, Kentucky demokrata párti kormányzója "zavarba ejtőnek" nevezte Breonna Taylor halálának körülményeit és vizsgálatot ígért. Bár május végén a városi rendőrség vezetője elrendelte, hogy minden rendőrnek kötelező testkamerát viselnie, a vizsgálat még mindig folyamatban van. Közben Louisville város tanácsa lépett. A városi tanács 26:0 arányban szavazta meg az értesítés nélküli házkutatás gyakorlatának betiltását. Greg Fischer, a város polgármestere a Twitteren közölte: amint az asztalán van a döntés, a rendelkezést azonnal aláírja.

PestiSracok facebook image

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!