Pesti Srácok

Szent István országlásának ünnepén bemutatkozott az ereklyeszállító vonat (FOTÓGALÉRIA)

Szent István országlásának ünnepén bemutatkozott az ereklyeszállító vonat (FOTÓGALÉRIA)

A Vasúttörténeti Emlékparkban mutatkozott be az újjáépített Szent Jobb-ereklyeszállító kocsi, amelynek eredetije Szent István halálának 900. évfordulóján, 1938-ban indult országjárásra, és később a visszacsatolt területek nagyvárosaiba is eljutott. A kocsi a II. világháborút követően elpusztult, ugyanakkor a Szent Jobb országlását kísérő koronaőrök a rendszerváltásig őrizték az ereklyehordozással összefüggő ünnepségsorozat emlékét. Egyesületük évtizedig kereste a támogatókat, mire ügyüket 2010 után végül felkarolta a kormány, és megkezdődhetett a kocsi rekonstrukciója.

Az ereklyeszállító kocsit a kormány megbízásából, a Magyar Nemzeti Múzeum irányításával a Dunakeszi Járműjavítóban építették újra 5 év alatt, az eredetivel megegyezően, de a mai vasúti közlekedésbiztonsági előírásoknak megfelelően. Az ereklyeszállító kocsiban a Szent Korona másolata látható, előtte hagyományőrző koronaőrök állnak.

Mint portálunk korábban megírta, Szent István halálának 900. évfordulóján, 1938-ban országjárásra indult a Szent Jobb az alkalomra készített ereklyeszállító kocsiban, amely később a visszacsatolt területek nagyvárosaiba is eljutott. Bár a második világháború végén titokzatos körülmények között eltűnt szerelvényből fényképeken és filmfelvételeken kívül semmi nem maradt, a Szent Jobb országlását kísérő koronaőrök a rendszerváltásig őrizték az ereklyehordozással összefüggő ünnepségsorozat emlékét, majd egyesületük évtizedig kereste a támogatókat, mire ügyüket 2010 után végül felkarolta a kormány.

Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-
Augusztus 20. - Az egykori Aranyvonat újraépített Szent Jobb-

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!