Pesti Srácok

Thai aktivisták a rendkívüli állapot visszavonását követelik – bíróság elé állítanák a miniszterelnököt is

Thai aktivisták a rendkívüli állapot visszavonását követelik – bíróság elé állítanák a miniszterelnököt is

Diákaktivisták Thaiföldön petícióban követelték a rendkívüli állapotról szóló rendelkezés visszavonását és kivizsgálását szerdán, valamint bírósági feljelentést fogalmaztak meg Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnök, helyettese, Pravit Vongszuvant és Szuvat Csangjodszuk országos rendőrkapitány ellen. A diákok, akik követeléseiket a thai mellett angolul és németül is beolvasták a médiában, alkotmányellenesnek és jogsértőnek minősítették a miniszterelnöki rendelettel múlt héten bevezetett rendkívüli állapotot.

Az országszerte szélesedő kormányellenes megmozdulások megfékezését célzó múlt heti rendelet értelmében Bangkokban egyszerre legfeljebb négy fő gyülekezhet, továbbá tilos a félelemkeltésre, az ország biztonságának, békéjének és közrendjének megzavarására alkalmas hírek közlése. A hatóságok azonban jórészt nem tudnak érvényt szerezni a rendelkezésnek. Közben szerdán óvadék ellenében szabadon engedtek két, a héten őrizetbe vett tüntetőt, egy másikat azonban a reggeli órákban őrizetbe vettek. Őt azzal gyanúsítják, hogy a múlt héten részt vett a királyi családot szállító autókonvoj elleni tüntetésen. Ha vádat emelnek ellene, és bűnösnek találják, akár életfogytiglani börtönbüntetés is várhat rá.

A szerdai a nyolcadik egymást követő nap, hogy utcára vonultak a diáktüntetők, akik a hat éve puccsal hatalomra került Prajuth Csan-Ocsa lemondását, új alkotmányt elfogadását, továbbá az uralkodó alkotmányba foglalt jogkörének megnyirbálását és pénzügyi elszámoltatását követelik. Helyszíni beszámolók szerint utcára vonult néhány tucat királypárti ellentüntető is. Míg a múlt héten a rendőrség vízágyút és könnygázt is bevetett a tömeg oszlatására, péntek óta nem csaptak össze a tüntetőkkel. Mindazonáltal Bangkokban korlátozták a tömegközlekedést, például többször lezárták a városi közlekedés egyik gerincvonalának számító magasvasút több állomását, és a megmozdulások több vezetőjét őrizetbe vették. A thai parlament október 26-27-én rendkívüli ülést tart, amelyen várhatóan nemcsak a válságrendezés lehetőségeit vitatják majd meg, de alkotmánymódosításokról is szó lesz.

Forrás: MTI; Fotó: ma7.sk

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.