Pesti Srácok

Megszavazta a parlament a rendkívüli jogrend bevezetéséről szóló javaslatot

Megszavazta a parlament a rendkívüli jogrend bevezetéséről szóló javaslatot

Az Országgyűlés a koronavírus-járvány második hulláma miatt bevezetésre kerülő rendkívüli jogrendről szóló vita zárószavazásán 180 igennel, egy tartózkodás és egy nem szavazat ellenében elfogadta el a javaslatot. A rendkívüli jogrend bevezetésének meghosszabbításához a képviselők kétharmadának igen-szavazatára volt szükség.

A képviselők 180 igen szavazattal, 1 nem ellenében fogadták el Varga Judit igazságügyi miniszter előterjesztését. Az Országgyűlés ezzel felhatalmazta a kormányt, hogy a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggésben hozott kormányrendeletek hatályát a most megszavazott törvény hatályvesztéséig – azaz a kihirdetését követő 90. napig – meghosszabbítsa. A parlament egyúttal megerősítette ezeket a kormányrendeleteket. A Országgyűlés ugyanakkor a törvény hatályvesztését megelőzően is visszavonhatja e felhatalmazását. A kormánynak a járvány következményeinek elhárítása érdekében megtett intézkedéseiről rendszeresen tájékoztatást kell adnia az Országgyűlés ülésén, annak hiányában a házelnöknek és a frakcióvezetőknek.

A koronavírus-járvány második hulláma miatt elrendelt rendkívüli jogrend, a veszélyhelyzet múlt szerdán lépett hatályba.

A törvény hatályba lépésével kedd éjféltől az alábbi korlátozások kerülnek bevezetésre:

PestiSracok facebook image

  • este 8 és hajnal 5 óra között kijárási tilalmat vezetnek be, kivételt képez a munkába járás, rendkívüli egészségügyi helyzet, illetve egyes megszorításokkal például a kutyasétáltatás
  • bezárnak az éttermek, az üzemi étkezdék azonban továbbra is nyitva maradhatnak
  • az üzletek, fodrászok, kisipari szolgáltatók este hétkor zárnak
  • a szállodák kizárólag üzleti célból fogadhatnak vendégeket
  • általános rendezvénytilalom lép életbe
  • a családi és magán összejöveteleken legfeljebb 10 fő vehet részt
  • esküvőket csak lakodalom nélkül lehet tartani, temetéseken legfeljebb ötvenen vehetnek részt
  • a sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött tartják
  • az egyéni testmozgás szabad téren megengedett, az amatőr csapatsport gyakorlása azonban már tilos
  • bezárnak a szabadidős létesítmények, fedett uszodák, színházak, múzeumok, állatkertek
  • a felsőoktatás online formában folyhat, bezárnak a kollégiumok
  • középiskolákban digitális oktatásra kell áttérni,
  • az általános iskolák, óvodák 14 év alattiak számára nyitva maradnak
  • kórházi dolgozókat, iskolai tanárokat, óvónőket és bölcsődei dolgozókat hetente célzottan tesztelik

Vezetőkép: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!