Pesti Srácok

Ötvennyolcmillió forintért kelt egy magyar vonatkozású fényképezőgép egy bécsi aukción

null

Százhatvanezer eurórért – mintegy ötvennyolcmillió forintért – kelt el egy szombati, bécsi aukción egy ritkaságnak számító, 1840-ben gyártott Voigtländer Daguerreotype kamera, amelynek objektívjét Petzvál József alkotta – tette közzé az eredményt a punkt.hu fotográfiai oldal.

A beszámoló szerint a 37. Leitz Photographica aukciót online tartották. Az árverésre szánt 632 fotótechnikai eszköz közül a legújabb egy 2018-ban készült Leica M 10 Zagato fényképezőgép, míg a legrégebbi és egyben legdrágább tétel a Voigtländer Daguerreotype kamera volt. Petzvál József (1807–1891) 1840 májusában mutatta be azt a megközelítőleg 3,5-es fényerejű objektívjét, amelynek leképezése szinte tökéletes volt. Az objektív az expozíciós időt töredékére csökkentette. Petzvál József a kamera gyártását az osztrák Voigtländer cégre bízta. Átadta nekik számításait, rajzait és induláskor ellenőrizte a munkák menetét, azonban – üzleti tapasztalatai nem lévén – írásbeli szerződést nem kötött velük. A cég már 1840 karácsonyán forgalomba hozta a saját nevével fémjelzett Voigtländer Daguerreotype kamerát, amely a fényképezés történetének legfontosabbjai közé tartozik. Az ágyú alakú Voigtländer Daguerreotype kamerából összesen 600-at adtak el 1842-ig, napjainkra már csak körülbelül tíz létezik belőle. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen típusú fényképezőgépet kínáltak nyilvános aukción – olvasható a fotográfiai oldalon. Az elárverezett Voigtländer Daguerreotype kamera eredeti állapotban van, soha nem kellett restaurálni vagy helyreállítani, bár hiányosan, talp nélkül került az aukcióra. Az eszközért az előzetes becslések alapján a szervezők 200-300 ezer eurót vártak, végül az ismeretlen vásárló 160 ezer eurót fizetett érte.

Forrás: MTI; Fotó: eifert.hu (illusztráció)

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.