Pesti Srácok

Akár egy nap alatt is megállíthatja a koronavírus-fertőzés továbbterjedését egy új gyógyszer

Akár egy nap alatt is megállíthatja a koronavírus-fertőzés továbbterjedését egy új gyógyszer

A korábban más vírusfertőzések kezelésére kifejlesztett készítmények sorát használhatjuk a jövőben a koronavírus gyógyítására: a remdesivir és a favipiravir után most a molnupiravir is klinikai kísérletek alanya, hogy kiderüljön, valóban olyan hatékony-e. Eredetileg az influenza kezelésére fejlesztették ki, most azonban abban reménykednek az orvosok, hogy fertőzési láncolatokat vághatnak el vele: a molnupiravir nevét is érdemes lehet megjegyezni.

A Scientific American cikke szerint a szer is egyike azoknak az újrahasznosított gyógyszereknek, amelyek eredetileg másféle betegség kezelésére voltak használatban, ám most a SARS-CoV-2 elleni küzdelemben is érdemes bevetni őket. A molnupiravir szájon át használatható gyógyszer, amely hatását azáltal fejti ki, hogy másolási hibákat iktat be a vírus RNS-ének replikációja során – írja a Medscape. Jelenleg a harmadik fázisú klinikai tesztek során vizsgálják, hogy ezt a hatást emberben is képes-e kifejteni. Az influenza terjedését ennek a működési elvnek mentén képes leállítani, és most azt remélik, a koronavírussal sem lesz ez másképp.

A gyógyszerrel kapcsolatosan egérkísérletek már bebizonyították, hogy két másik koronavírus, a SARS-CoV és a MERS-CoV esetén képes megóvni a kísérleti állatokat a súlyos tüdőbetegség kialakulásától. Az Észak-Karolinai Egyetem kutatóinak áprilisban publikált eredményeire felfigyeltek mások is, majd a Ridgeback Biotherapeutics megkezdte a gyógyszer koronavírussal kapcsolatos klinikai tesztjeit, amelyekhez később a Merck gyógyszergyár is csatlakozott. A kísérletek eredménye a jövő év elejére várható, a tesztekbe kórházban kezelt és otthonukban lábadozó koronavírusos betegeket egyaránt bevontak – számol be az Infostart. Egerek mellett görényeken is tesztelték már korábban a molnupiravir hatékonyságát.

Richard Plemper, az állatkísérleteket végző molekuláris virológus és biokémikus úgy találta, a molnupiravir képes megállítani a koronavírus továbbterjedését. Ha a görényekben mutatott eredmény hűen tükrözi azt, amire a gyógyszer emberek esetében képes, akkor feltételezhetjük, hogy képesek leszünk fertőzési láncokat megállítani. Ez mindent megváltoztathat – nyilatkozta Richard Plemper a kísérletről. Abban bíznak, hogy egyetlen nap alatt sikerül teljesen megállítaniuk a szerrel a koronavírus replikációját és túlélését, így várakozásokon felüli gyorsasággal tudnak fellépni egy fertőzési lánc megszüntetésének érdekében.

PestiSracok facebook image

Forrás: infostart.hu; Fotó: MTI/Mészáros János

Ajánljuk még

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.

Egyszerű, buta embereknek titulálja a választókat egy hangfelvételen Balatonalmádi jegyzője

Exkluzív 2022 március 7.
Egyszerű, buta embereknek titulálja a választókat egy nyilvánosságra került hangfelvételen Balatonalmádi alig két hete kinevezett jegyzője. A mindössze 25 másodperces hanganyag egy hacker által üzemeltetett online blogfelületen bukkant fel hétfőn délután, amit – a címzés szerint – több szerkesztőségnek is elküldtek. Az üzenetből az is kiderül, hogy több felvétel is létezik, ezek alapján pedig igencsak megkérdőjelezhető a helyi választási irodát is vezető Gáspár-Fekete Judit függetlensége, illetve az, hogy vajon miként lehet felelősséget vállalni az április 3-i választás szabályos lebonyolításáért...?