Pesti Srácok

Boszniában bezártak egy migránstábort, a lakói ezután gyújtogatni kezdtek

null

Bezáratta a boszniai Bihac város közelében lévő Lipa migránstábort a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) nevű bevándorláspárti kormányközi szervezet. A bevándorlók egy csoportja válaszul több sátrat és konténert is felgyújtott, a sűrű fekete füstfelhő messziről látszott, senki sem sérült meg – írta meg szerdán a klix.ba boszniai hírportál.

Az IOM – amelynek alapelve szerint a globális migráció hasznos mind a migránsoknak, mind a társadalomnak, ezért azt nem megállítani, hanem globális összefogással fenntartani és menedzselni kell – már korábban bejelentette, hogy bezáratja a hevenyészett sátortábort, tekintettel a télre, mert ott sem villanyáram, sem vízvezeték nincs. A migránsok fűtetlen sátorokban laktak, amelyek bőségesebb csapadék esetén össze is dőlhettek volna. A tábor mintegy ezerháromszáz lakója a döntés következtében az utcára került – mondta Natasa Omerovic, a tábor koordinátora. Búcsúzóul néhány táborlakó felgyújtott több sátrat és konténert. A sűrű fekete füstfelhő messziről látszott. Senki sem sérült meg.

A Lipa tábor Bihactól mintegy huszonöt kilométerre délkeletre, rideg környezetben helyezkedett el. Szeptemberben létesítették, miután a boszniai hatóságok elérték a Bihac város peremén fekvő Bira tábor bezáratását. Az intézkedés célja az volt, hogy eltüntessék a mintegy hatvanezer lakosú északnyugat-boszniai városból a menekülteket és migránsokat. A városi hatóságok azonban nem teljesítették azt az ígéretüket, hogy a táborba villanyáramot vezetnek be, és vízvezetéket létesítenek. A boszniai kormány keddi döntése szerint a sátortábort konténertáborrá kell átalakítani, amelyben elektromos áram és vezetékes víz is lesz. Ehhez azonban le kell bontani a sátortábort, anélkül, hogy az ott élőket ideiglenesen áthelyeznék máshová. Bihac városi vezetése ugyanis nem engedélyezi a még novemberben bezárt Bira tábor újranyitását, amelyhez a biztonsági minisztérium ragaszkodik. A városvezetés szerint a tábor biztonsági kockázatot jelent a lakosság számára.

Az ENSZ bosznia-hercegovinai missziója szerdán figyelmeztetett, hogy sürgősen megoldást kell találni az Una-Sana megyében tartózkodó migránsok elhelyezésére, mert több ezer ember élete kerülhet veszélybe. A Lipa sátortábor ezerháromszáz lakója mellett legkevesebb ezerötszáz migráns tartózkodik a szabadban is, köztük nők és gyerekek. Bosznia-Hercegovinába idén több, mint tizenháromezer migráns lépett be, de az országnak nincsen elég forrása, hogy megfelelő szállást és ellátást biztosítson számukra. Több befogadóközpontot is be kellett zárni az élhetetlen körülmények miatt. A migránsok főként Szerbiából érkeznek Boszniába, ahonnan Horvátországba, majd Szlovéniába, onnan pedig a nyugat-európai országokba szeretnének eljutni, mert a nyugat-balkáni államokat nem tekintik célországnak.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI;Fotó: MTI/AP/Panagiotisz Balaskasz (illusztráció)

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.