Pesti Srácok

Merkely: a Pfizer-BioNTech vakcinája a második oltás után kilencvenöt százalékos védettséget nyújt

null

Közel száz százalékos védettséget nyújt a Pfizer-BioNTech oltóanyag a vírus ellen – hangsúlyozta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Százharminckét egészségügyi dolgozót oltottak be a koronavírus ellen a Semmelweis Egyetem Klinikáján szombat délután. Merkely Béla, az egyetem rektora vasárnap, az M1 aktuális csatornán azt is elmondta, hogy az oltások teljesen reakciómentesek voltak, még bőrpír sem jelentkezett.

– emelte ki. Beszélt arról is, hogy az oltással hosszabb ideig tartó védettséget lehet elérni, mint az átfertőzöttséggel. A rektor ezért azt javasolja, hogy mindenki oltassa be magát. Merkely szerint az oltási módszer, amelynek kialakításában magyar tudósok is részt vettek, „Nobel-díjat fog érni”.

PestiSracok facebook image

– mondta Merkely Béla az M1 Ma reggel című műsorában. Elsőként a járványkezelés frontvonalában dolgozókat – a műtők, az intenzív osztályok, a sürgősségi betegellátó osztályok dolgozóit – oltják be; tegnap első körben a Dél-Pesti Centrumkórház és a Semmelweis Egyetem klinikáinak 132 egészségügyi szakemberének adták be a vakcinát. További három egészségügyi intézményben folytatódnak az oltások: ma a Szent Imre Kórház munkatársai, hétfőn és kedden a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és az Uzsoki utcai Kórház dolgozói kerülnek sorra.

– mondta. A rektor felhívta a figyelmet arra is, hogy mindazok, akiknek az immunrendszere már a nyálkahártyán megállítja a fertőzést, rövidebb ideig tartó védettséget élveznek a vírussal szemben, mint azok, akinek a szervezetébe bejutva komolyabb tüneteket okozott a koronavírus. Ha azonban a vakcinával juttatjuk be a szervezetbe azt a fehérjét, amelyet a SARS-CoV-2 vírus is hordoz, sokkal erősebb és tartósabb védettséget lehet elérni. A szakember elmondta: Magyarországon 20-25 százalékos lehet az átfertőzöttség; nyájimmunitásról, illetve a járvány leállásáról a lakosság hatvan százalékos átfertőzöttsége, illetve beoltottsága esetén beszélhetünk. A szakember abban bízik, hogy januárban több százezer oltást is el tudnak végezni, ami az oltóanyag mennyiségétől és az országba érkezésének tempójától is függ majd.

Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu