Pesti Srácok

Novák Katalin: Jövőre háromszázmilliárd forinttal támogatja a kormány az otthonteremtést

Novák Katalin: Jövőre háromszázmilliárd forinttal támogatja a kormány az otthonteremtést

Az új otthonteremtési program egésze nagyjából háromszázmilliárd forintba kerülhet jövőre a költségvetésnek, és ennek több, mint a felét felújításra fordíthatják majd a családok – mondta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter a portfolio.hu-nak adott, csütörtökön megjelent interjúban.

A miniszter megjegyezte: a keret felülről nyitott, nem kell attól tartani, hogy elfogy a pénz és a programnak korán vége szakad. Novák Katalin felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány tíz év alatt tehát több, mint két és félszeresére emelte a családtámogatásra szánt anyagi elköteleződését.

– fejtette ki Novák Katalin.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá, utalva arra, hogy 2010-ben öt vágyott gyermekből három született meg, most viszont már négy. A miniszter úgy fogalmazott: nem titkolják, hogy azokat segítik, akik a gyerekeikért, és nem a gyermekeikből akarnak élni, azaz nem segélyt kínálnak, a családtámogatások jelentős részét munkához kötik. Arra a kérdésre, hogy az öt százalékos lakásáfa visszavezetéséről miért csak határozott időintervallumra döntöttek, Novák Katalin elmondta: az állam felelős módon csak meghatározott időszakra tudja vállalni az áfacsökkentésből eredő bevételkiesést. A felújítási támogatás munkaerőhiányt generáló hatásait firtató kérdésre a miniszter megjegyezte, hogy hisz a piac szabályozó erejében, abban, hogy a piac képes a nehéz helyzetekre is jó megoldásokat találni.

– mondta. A miniszter az interjúban ígéretet tett arra, hogy a másfél évnél idősebb gyermekek örökbe fogadása után is mihamarabb lehetővé teszik igénybe venni a babaváró hitelhez kapcsolódó támogatásokat és a jelzáloghitel-elengedés lehetőségét. Novák Katalin az interjúban arról is beszélt, hogy az öt százalékos áfa, a csok és a babaváró támogatás miatt rengeteget kellett egyeztetniük az EU-val.

– mutatott rá, utalva arra, hogy időnként csak az elmarasztalás kockázatát vállalva tudták elindítani a programokat. A rozsdaövezetek nulla százalékos áfájának bevezetésével kapcsolatos kérdésre a miniszter megjegyezte: a szabályozás majdnem kész van, és bízik abban, hogy január 1-jétől ez is el tud indulni.

Forrás: MTI; Fotó: PestiSrácok/Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!