Pesti Srácok

Újabb könnyítéseket kapnak a lakásépítők

Újabb könnyítéseket kapnak a lakásépítők

Új jogszabályokkal könnyíti a kormány a lakásépítők helyzetét. Egyszerűsödik például a hatlakásos társasházak és családi házak építésének bejelentési rendszere egy új rendelet szerint, de az új építésű ingatlanok közel nulla energiafogyasztását előíró határidő is későbbre tolódott.

Az ingatlan.com foglalta össze szerdai közleményében a kedd éjszakai közlöny ingatlanpiacot érintő kormánydöntéseit. A korábbi szabályozás szerint januártól csak közel nulla energiaigényű lakóingatlant lehetett volna átadni. Az új szabály szerint azonban csak 2021 júliusától lép életbe a szigorítás.

Fontos változás az is, hogy könnyebben lehet majd maximum 1000 négyzetméteres, legfeljebb hat lakást magában foglaló házak építését megkezdeni – emelte ki az egyik lényeges változás kapcsán Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az energiafogyasztásra vonatkozó határidő meghosszabbítása miatt megkezdett ház- és társasház-építkezéseken dolgozó építtetők és a vevők sem kerülnek lehetetlen helyzetbe, ha az esetleges csúszások miatt az átadás a következő évre tolódik – írja a Portfolio.

Az építési engedélyezési folyamatot kiváltó egyszerű bejelentések kibővítése miatt pedig könnyebb lehet megfelelni a 2022 végi határidőnek, ami az öt százalékos áfa kihasználása szempontjából fontos – tette hozzá a szakember. Azt vetíti előre, hogy többek között a most megjelent új szabályoknak, valamint az állami támogatások bővítésének, köztük a kedvezményes, öt százalékos lakásépítési áfa újbóli bevezetésének köszönhetően lendületet kaphat a hazai lakáspiac.

PestiSracok facebook image

Forrás: Portfolio.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!