Pesti Srácok

Gorbacsov reménykedik az orosz-amerikai kapcsolatok újraindításában

Gorbacsov reménykedik az orosz-amerikai kapcsolatok újraindításában

Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió első és egyben utolsó elnöke reménykedik abban, hogy Joe Biden most kezdődő elnökségének köszönhetően újra lehet indítani az orosz-amerikai kapcsolatokat. Erről szerdán, Biden beiktatásának napján beszélt a TASZSZ orosz hírügynökségnek adott interjújában.

– mondta a 89 éves Gorbacsov, aki alig több, mint másfél évig volt a Szovjetunió elnöke annak 1991-es megszűnéséig, előtte, 1985-től pedig a Szovjet Kommunista Párt főtitkára volt. Ehhez saját tapasztalatából hozott példát.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá. Megismételte azt a felhívását, hogy a két nagyhatalom hosszabbítsa meg a február 5-én lejáró nukleáris leszerelési megállapodását, az Új Startot.

Az Új Start az 1991-ben Gorbacsov és George H. W. Bush amerikai elnök által aláírt Start I. utódja, 2011-ben lépett hatályba, és bőven az alá korlátozza a két ország nukleáris arzenálját, mint amely a hidegháború idején volt. A két ország benne vállalta, hogy nem telepítenek hétszáznál több nukleáris töltetet célba juttatni képes rakétát és bombázót, 1550-nél több robbanótöltetet és nem állítanak hadrendbe nyolcszáznál több indítóállást.

Az Új Start közelgő, február 5-i lejárata már egy jó ideje feszültség forrása a felek között, nem tudnak megállapodni a hosszabbítás feltételeiben. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfői moszkvai évértékelő nemzetközi sajtótájékoztatóján kijelentette: Oroszország udvariasabb hangnemre számít az Egyesült Államok részéről, de nem táplál illúziókat a washingtoni vezetőváltással kapcsolatban.

– tette hozzá.

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!