Pesti Srácok

A tavalyi felére esett vissza az illegális határátlépések száma az EU-ban

A tavalyi felére esett vissza az illegális határátlépések száma az EU-ban

Januárban csaknem a felére esett vissza az illegális határátlépések száma az Európai Unió külső határain az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest – közölte az EU határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) csütörtökön.

A januári migrációs adatokat összesítő jelentés szerint az előző év azonos időszakához képest a legjelentősebb, 83 százalékos visszaesést a Földközi-tenger keleti medencéjében jegyezték fel. Görögország tengeri és szárazföldi határán a múlt hónapban mintegy 750 illegális határátkelési kísérletet észleltek. Itt főként szíriai, nigériai és kameruni állampolgárok próbáltak bejutni az EU területére. A Földközi-tenger középső medencéjében kialakult, és főként Olaszországot érintő útvonalon 51 százalékos visszaesést jeleztek az illetékes hatóságok, amelyeknek január folyamán mintegy 900 esetben kellett intézkedniük. A bevándorlók között főként guineaiak és elefántcsontpartiak voltak. A Földközi-tenger nyugati medencéjében húzódó, Spanyolországot érintő migrációs útvonalon a hatóságok az előző év adatainál 48 százalékkal kevesebb, mintegy 600 érkezőről számoltak be. Ezen az útvonalon elsősorban algériaiak és marokkóiak próbáltak Európába jutni. A Nyugat-Balkán országaiban az előző hónapban csaknem 2200 bevándorlót regisztráltak, ez 14 százalékos csökkenést jelent 2020 januárjához képest. Az esetek többségében szíreket és az afgánokat állítottak elő a régióban.

A jelentés kitért arra is, hogy a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken körülbelül 2100, főként mali és marokkói állampolgárok által elkövetett illegális határátlépést jegyeztek fel az év első hónapjában. Ez több, mint kétszerese a tavalyi számoknak. Megjegyezték: ez az adat nem szerepel az európai uniós havi összesítésben.

Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/AP/Pablo Tosco

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!