Pesti Srácok

Már a brit egészségügynek milliókat gyűjtő hős veteránról való megemlékezés is sérti egy fekete lelkész érzékenységét

Már a brit egészségügynek milliókat gyűjtő hős veteránról való megemlékezés is sérti egy fekete lelkész érzékenységét

Fehér brit nacionalizmusnak nevezte közösségi oldalán egy fekete anglikán lelkész a nemzeti hősnek tekintett, százegy évesen meghalt Sir Tom Moore tiszteletére rendezett megemlékezést. Sir Tom Moore, a brit hadsereg veteránja tavaly csaknem tizenhárom milliárd forintnak megfelelő angol fontot gyűjtött a koronavírus ellen küzdő brit állami egészségügyi szolgálat számára azzal, hogy századik születésnapja előtt százszor körbesétálta házának kertjét, amelynek fejében adományokat kért. Boris Johnson miniszterelnök kezdeményezésére szerda este országszerte milliók tisztelegtek tapssal az utcákon Sir Tom emléke előtt, ám nem mindenki csatlakozott a megemlékezéshez. Jarel Robinson-Brown, fekete bőrű anglikán tiszteletes szerint a hős katonára való megemlékezés ugyanis nem más, mint a fehér brit nacionalizmus kultusza – írta meg cikkében az origo.hu.

Néhány nappal ezelőtt halt meg Sir Tom Moore második világháborús veterán, akit nagy tisztelet övezett az Egyesült Királyságban. A férfi már elmúlt százéves, és többek között arról volt híres, hogy mintegy harminchárommillió fontot gyűjtött a brit egészségügynek tavaly, kerti sétáinak a segítségével. Vilmos herceg is az adományozók között volt, Boris Johnson miniszterelnök pedig lovagi címre terjesztette fel Tom századost, aki így Sir Tom lett. A Sir Tom Moore iránti tiszteletből közös nemzeti tapsolást szerveztek, ami azonban nem nyerte el a tetszését egy anglikán tiszteletesnek.

Az egyébként fekete bőrű Jarel Robinson-Brown a közösségi oldalán adott hangot annak, hogy ő egyáltalán nem ért egyet a nemzeti megemlékezéssel. A férfi a hős veteránt övező kultuszt úgy jellemezte, mint a fehér brit nacionalizmus kultuszát. Kijelentette, hogy bár imádkozni fog Sir Tom Moore lelkéért, nem csatlakozik a tapsolási mozgalomhoz, a fenti okok miatt. A bejegyzésével azonban inkább ellenszenvet váltott ki az emberekből, mintsem egyetértést. Volt, aki bigottnak nevezte a lelkészt, és azt írta, hogy nem szabadna az egyházat képviselnie. Más szégyenteljesnek jellemezte Jarel Robinson-Brownt, a véleményét pedig aljasnak tartotta. A lelkész nem sokkal később törölte is az ominózus bejegyzést, és bocsánatot kért annak érzéketlen időzítése miatt – vagyis nem a bejegyzés tartalma, csak az időpontja miatt. Azóta egyébként a jelek szerint a Twitter-fiókját is törölte.

Forrás: origo.hu; Fotó: MTI/EPA/Vickie Flores

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.