Pesti Srácok

Věra Jourová: Magyarország és Lengyelország a figyelem középpontjában áll

Věra Jourová: Magyarország és Lengyelország a figyelem középpontjában áll
Brüsszel, 2020. szeptember 30. Vera Jourova, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelõs alelnöke sajtótájékoztatót tart, ahol bemutatja a testület elsõ jogállamisági jelentését Brüsszelben 2020. szeptember 30-án. MTI/EPA pool/Olivier Hoslet

Magyarország és Lengyelország a figyelmünk középpontjában áll – mondja Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke a Handelsblattnak adott interjújában, amelyben többek között az új jogállamisági mechanizmusról is kérdezték a biztost. Jourová szerint a jogállamisági mechanizmus nem csodafegyver, viszont égető szükség van rá, az Európai Unió adófizető polgárai pedig már régen szerettek volna egy olyan eszközt, amivel meggátolható a korrupt rendszerek általi pénzpazarlás.

– mondja Jourová a lapnak.

PestiSracok facebook image

– jelenti ki a komisszár.

– hangzik el az interjúban. Jourová szerint a múltban is volt arra példa, hogy a bíróság néhány hónap alatt döntést hozott, és erre most is van remény.

– mondja Věra Jourová. A komisszár ígérete szerint a közeljövőben a korrupcióval és a nepotizmussal veszik fel a harcot – írja a Mandiner. Jourová emlékeztet: Lengyelország és Magyarország ellen már most is folyamatban van egy 7-es cikk szerinti eljárás, ami ahhoz is vezethet, hogy a két tagállam szavazati jogát megvonják a Tanácsban. A biztos azonban figyelmeztet: más országoknál is látnak negatív fejleményeket.

– fogalmaz Jourová. Az Európai Bizottság alelnöke szerint a médiumokra is egyre nagyobb nyomás nehezedik, pedig ezekben a veszélyes időkben nagyon nagy szükség van a jól működő médiára és a professzionális újságírókra.

– jelenti ki Jourová. A biztos azt reméli, hogy a következő öt évben minden tagállamban visszavonhatatlanul megszilárdulnak az alapvető jogok.

– összegez Věra Jourová.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!