Pesti Srácok

Korlátozná a mesterséges intelligencia alkalmazását az EU

Korlátozná a mesterséges intelligencia alkalmazását az EU

Az Európai Bizottság szerdán közzétette a mesterséges intelligencia (AI) szabályozására vonatkozó tervét, amelynek elsődleges célja, hogy korlátozza a magas kockázatú AI-alkalmazások használatát.

A bizottság javaslatcsomagja értelmében elfogadhatatlan kockázati tényezőnek számítanak az olyan AI-rendszerek, amelyek veszélyeztetik az emberek biztonságát, megélhetését; ezeket a testület betiltaná, a tiltást kikerülő vállalatokat magas pénzbírsággal sújtaná. A testület szintén magas kockázatúnak minősíti például azokat a technológiákat, amelyek veszélyeztetik az uniós jogok által védett olyan alapvető értékeket, mint a szabadságjogok és a magánélethez való jog. Ilyen például a bűnüldözés és igazságszolgáltatás területén, a migrációs kérelmek elbírálásakor, sebészeti beavatkozásoknál, vagy a munkaerőtoborzásnál használt bizonyos alkalmazások, és a nyilvános helyeken alkalmazott biometrikus azonosító rendszerek. Az ebbe a kategóriába eső szoftverek szigorú követelmények hatálya alá tartoznának.

A bizottság szerint a szigorú szabályok nem vetik vissza a technológiai innovációt Európában, inkább előmozdítják azt, a köz- és magánszféra közötti partnerségek és a kutatási hálózatok uniós finanszírozása által. A szabályozási javaslat felvázolja, hogyan lehet úgy felgyorsítani a beruházásokat a mesterséges intelligenciába, hogy az hasznos legyen a koronavírus-járvány utáni helyreállítás szempontjából, és ösztönözze a tagállami mesterségesintelligencia-stratégiák végrehajtását. A javaslat az AI szabályozás mellett a gépipari termékek biztonsági kockázataira is kitér. A felhasználók biztonsága érdekében a magas kockázatú gépekre vonatkozóan osztályozási szabályokat, a lényegesen módosított gépipari cikkek esetében pedig megfelelőségértékelést vezetne be.

A bizottság javaslatát az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak rendes jogalkotási eljárás keretében kell elfogadniuk; ezt követően a rendeletek az EU egészében közvetlenül alkalmazandók lesznek.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó:MTI/Czeglédi Zsolt

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!