Pesti Srácok

Egyre értékesebb a termőföld

Egyre értékesebb a termőföld

Tavaly tíz százalékkal csökkent a termőföldet érintő tranzakciók száma és nyolc százalékkal kisebb termőföldterület cserélt gazdát, mint 2019-ben. A NAV ingatlanforgalmi adatbázisát feldolgozó legfrissebb OTP termőföld-értéktérképből kiderül, hogy az árak emelkedése ugyanakkor továbbra is töretlen: országos átlagban öt százalékkal drágult a termőterület. Mindez azt jelenti, hogy egy hektár 2010-ben vásárolt termőföld napjainkban az akkori ár közel háromszorosáért értékesíthető – írja a Magyar Nemzet.

A koronavírus-járvány földpiacra gyakorolt hatása egyelőre nem egyértelmű. A járvány lehetséges kedvezőtlen folyamatait ugyanakkor ellensúlyozhatja és érdemben meghatározhatja a földpiaci folyamatokat az osztatlan közös tulajdonok felszámolását célzó, idén januártól életbe lépett törvény, valamint az új európai uniós támogatási ciklus.

A legdrágább megye tavaly Hajdú-Bihar volt 2,33 millió forintos hektáronkénti termőföldátlagárral. A kétmilliós hektáronkénti árszintet Fejér, Békés és Tolna megye is átlépte. Tavaly már Nógrád megyében is meghaladta az átlagár az egymillió forintot – egyébként itt a legalacsonyabb a termőföld ára. A legnagyobb értéknövekedés Fejér megyében ment végbe 2019-hez képest, tavaly átlagosan mintegy 18 százalékkal kellett többet fizetniük a vevőknek. Az országos tendenciákkal ellentétesen három megyében, Békésben, Somogyban és Zalában csökkent egy év alatt a földek ára, ám a legnagyobb visszaesés sem haladta meg a nyolc százalékot.

Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Vasvári Tamás

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!