Pesti Srácok

Lövöldöztek a meggyilkolt haiti elnök temetésének közelében

Lövöldöztek a meggyilkolt haiti elnök temetésének közelében

Lövések dördültek el azt követően, hogy pénteken megkezdődött a bő két hete fegyveresek által meggyilkolt Jovenel Moise néhai haiti elnök temetése a karibi ország északi részén található Cap-Haitienben. Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Linda Thomas-Greenfield vezette amerikai küldöttség megszakította látogatását röviddel azután, hogy lövöldözés tört ki a környéken. Azonnal távozott a helyszínről Helen La Lime, az ENSZ haiti különmegbízottja is. A temetés előtti pillanatokban a tömeg „gyilkost” kezdett skandálni Léon Charles haiti rendőrfőnök megérkezésekor, mások pedig azt, hogy „hol van Jovenel?”.

A rendőrség körülzárta a Moise koporsójának helyet adó sátor területét, és könnygázt vetett be, miközben a távolban az égő gumiabroncsokból felszálló füstfelhőt lehetett látni. Az érzelmektől fűtött és feszült hangulatú temetési szertartás a meggyilkolt elnök felesége, Martine Moise - aki megsebesült a férje elleni támadásban - megérkezését követően vette kezdetét, miközben a tömeg "igazságot" követelt, majd egyebek között azt skandálta, hogy "kössük fel őket", "égessük el őket", illetve "megölték Jovenelt, mi megválasztjuk Martine-t".

A karibi országban uralkodó feszültség szerda, a háromnapos gyász első napja óta tart. Moise hívei és ellenzői között egyaránt akadnak olyanok, akik azt állítják, hogy az elnök meggyilkolása egy "összeesküvés" volt a fővárosi, Port-au-Prince-i székhelyű elit részéről a szegény, fekete többség ellen. Csütörtökön tüntetők a fővárosból Cap-Haitienbe vezető utakat zártak le barikádokat emelve, amelyeket meggyújtottak. Egy hidat felgyújtottak, majd lövések dördültek el, miközben tiltakozók szétszóródtak szerte a városban, igazságszolgáltatást követelve a gyilkosság ügyében. Tiltakozók tüzet nyitottak egy étteremnél, megtámadtak egy külföldi operatőrt, és kövekkel hajigáltak egy diplomáciai járművet. A biztonsági őrök tüzet nyitottak, majd elmenekültek. Délután a Port-au-Prince-i Nagyboldogasszony-templomban tartott gyászszertartáson a gyülekezet egyes tagjai szintén igazságszolgáltatást követeltek, sőt, egyesek annak a meggyőződésüknek adtak hangot: a néhai elnököt nem lehet eltemetni addig, amíg nem szolgáltatnak igazságot. Moise-t július 7-én fegyveresek gyilkolták meg rezidenciáján, az indíték egyelőre nem ismert. Az elnökgyilkosság káoszba taszította a már amúgy is súlyos problémákkal küzdő karibi országot, ahol a bandák közötti, egyre fokozódó erőszak ezreket tett földönfutóvá, és visszavetette a gazdaságot az amerikai kontinens legszegényebb országában.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Matias Delacroix

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.