Pesti Srácok

A montanai kormányzó az afgánok áttelepítésének leállítását követelte, miután egyikük ellen vádat emeltek nemi erőszak miatt

A montanai kormányzó az afgánok áttelepítésének leállítását követelte, miután egyikük ellen vádat emeltek nemi erőszak miatt

Greg Gianforte, Montana republikánus párti kormányzója az afgánok tagállamába történő áttelepítésének leállítását követelte, miután egyikük ellen vádat emeltek nemi erőszak miatt – jelentette pénteken a The Christian Post.

Az amerikai konzervatív hírportál szerint a Joe Biden amerikai elnöknek címzett, szerdai levelében Gianforte hangsúlyozta, hogy miközben szívesen fogadja a radikális iszlamista tálibok elől menekülő afgánokat Montanában, komoly fenntartásai vannak az átvilágítási eljárást illetően.

– írta Gianforte. Gianforte mindenekelőtt a 19 éves Zabihullah Mohmand őrizetbe vételére utalt, aki ellen egy 18 éves nő megerőszakolása miatt emeltek vádat. Az ügy bírósági iratai szerint a bűncselekményt október 17-én, kora reggel jelentették. Mohmand ugyanakkor azt állította, hogy a nemi aktus kölcsönös egyetértéssel történt.

PestiSracok facebook image

Az NBC televízió montanai regionális adója a múlt héten számolt be arról, hogy Mohmand egyike azon afgán menekülteknek, akiket a szövetségi kormány áttelepítési programjának keretében fogadtak be az Egyesült Államokba és telepítettek le a nyugati parti Montana állam Missoula városában. Az elnökhöz intézett üzenetében Gianforte kiemelte, hogy mindaddig felfüggesztené az áttelepítési programot, amíg bizonyos kérdéseket nem sikerül rendezni. A kormányzó elsősorban azt vizsgáltatná, hogy a szövetségi hatóságok milyen ellenőrzésnek vetették alá az afgán fiatalt. Egyben az átvilágítási rendszer reformját követelte, illetve azt, hogy a szövetségi kormány vállalja át Mohmand ügyének perköltségeit, valamint a bebörtönzésével és esetleges kitoloncolásával kapcsolatos kiadásokat.

Gianforte kormányzó nem az egyetlen választott tisztségviselő Montanában, aki válaszokat vár a Biden-kormányzattól az afgán menekültek letelepítésével kapcsolatban. Steve Daines republikánus szenátor a múlt héten Alejandro Mayorkas szövetségi belbiztonsági miniszterhez intézett nyílt levelet, amelyben részletes információkat kért arról, vajon Zabihullah Mohmand miért is érdemelte ki az Egyesült Államok humanitárius segítségét.

– fogalmazta meg aggályait a szenátor. Az amerikai belbiztonsági minisztérium szóvivője, akit a montanai KULR portál idézett, válaszul közleményt adott ki, amelyben leszögezte:

Mohmand mindemellett nem az egyetlen afgán menekült, akinek gondja akadt a törvénnyel, miután megérkezett az Egyesült Államokba. Szeptemberben két afgán férfi ellen emeltek vádat Wisconsinban. A 20 éves Bahrullah Núrit kiskorú sérelmére elkövetett háromrendbeli nemi erőszakkal, illetve egyrendbeli nemi erőszak kísérletével gyanúsítják. A másik ügy vádlottja a 32 éves Mohammad Harún Imád, akit azzal gyanúsítanak, hogy fojtogatta a feleségét. Elmarasztalásuk esetén Núrit akár életfogytig tartó börtönbüntetésre is ítélhetik, míg Imád legfeljebb tíz év szabadságvesztésre számíthat. Néhány nappal ezelőtt a Reuters brit hírügynökség azt jelentette: a tálibok elől menekülő és az Egyesült Államokba vitt afgánok közül több mint hétszázan elhagyták az amerikai katonai támaszpontokon berendezett átmeneti szállásukat, még mielőtt befejeződött volna a teljes átvilágításuk. A belbiztonsági tisztségviselők sokukról azt feltételezik, hogy már élnek családtagjaik az Egyesült Államokban és hozzájuk utaztak el.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán (illusztráció)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!