Pesti Srácok

Babiš: Nem szabad elnyomni a nemzeti identitást az EU-ban

Babiš: Nem szabad elnyomni a nemzeti identitást az EU-ban

Andrej Babiš pénteken Prágában, a nemzeti szuverenitással és az európai identitással foglalkozó nemzetközi konferencián beszélt a tagországokra nehezedő brüsszeli nyomásról. Az ügyvezető cseh kormányfő szerint nem szabad elnyomni a nemzeti identitást az Európai Unióban, a nemzeti identitásnak az európai identitás alapját és koncepciójának részét kellene alkotnia.

– szögezte le Andrej Babiš. Megjegyezte: szerinte jelenleg azonban nem ez a helyzet.

PestiSracok facebook image

– vélekedett Babiš. Rámutatott: az Európai Bizottságban megfigyelhetők az egyes tagállamok belügyeibe való beavatkozás tendenciái. Példaként Lengyelországot és Magyarországot említette. Kijelentette: Közép- és Kelet-Európa országai nem értenek egyet a "szupernemzeti föderáció" gondolatával. Ezek az országok, miután fél évszázadig a szovjet blokk részét képezték, nagyon érzékenyek a nemzeti szuverenitás kérdésére. Az ügyvezető kormányfő úgy látja, hogy az Európai Unió az elmúlt húsz év alatt, amióta Csehország is tagja a szervezetnek, megváltozott, és nem elégíti ki az emberek elvárásait. Szerintük az Európai Unió nem eléggé szorgalmazza az emberek, az áruk és az eszmék szabad áramlását, de bürokratikus döntésekkel beavatkozik a mindennapi életbe. Az Európai Uniónak néhány területen jó eredményei vannak, de nagyobb szerepet kell vállalnia a nemzetközi válságok megoldásában, például Ukrajnában, Szíriában, Libanonban vagy Irakban.

– mondta Babiš, aki hibának minősítette, hogy Bulgária és Románia továbbra sem tagjai a schengeni övezetnek.

Andrej Babiš koalíciós kormánya csütörtökön nyújtotta be lemondását, amit Miloš Zeman államfő elfogadott, és az új kormány felállásáig megbízta azt a folyó ügyek vezetésével.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Petr David Jošek

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!