Pesti Srácok

Eltűnt Karácsonyék negyvenmilliós pavilonja, ismét fólia alá fojtotta a főváros vezetése a Vörösmarty-szoborcsoportot

Eltűnt Karácsonyék negyvenmilliós pavilonja, ismét fólia alá fojtotta a főváros vezetése a Vörösmarty-szoborcsoportot

Két évvel ezelőtt negyvenmillió forintot költött a Fővárosi Önkormányzat a belvárosi Vörösmarty-szobor fölé állított ideiglenes pavilonra, amely az emlékmű védelmét lenne hivatott ellátni a téli időjárás jelentette fenyegetéssel szemben. Karácsony Gergely akkor azt mondta, méltatlan a világörökségi helyszínhez, hogy fóliába csomagolják az ott található szoborcsoportot. Aztán a következő évben már hűlt helye volt az elvileg újrahasználható pavilonnak, idén pedig szintén méltatlan módon, fóliába csomagoltan csodálhatják meg az arra látogatók a Vörösmarty-szoborcsoportot. Úgy tűnik, Karácsonyék vagy képtelenek helyén kezelni a főváros értékes műemlékeit, vagy csak képtelenek vigyázni azokra. Esetleg mindkettő.

Emlékezetes, hogy látványos pavilont húztak fel 2019 novemberében a belvárosi Vörösmarty-szobor fölé; az akkori elképzelés az volt, hogy az építmény ideiglenes, a téli szezon végén szétszedett elemei a következő télen újra összeállíthatók lesznek. Ezzel szemben a Vörösmarty téren sétálók láthatják, hogy a pavilonnak nyoma sincs, a szobor pedig – világörökségi helyszínhez méltatlan módon – ismét fólia alatt. Ez esztétikailag és műszakilag sem megfelelő megoldás, az egyébként is mállékony anyagú szobor súlyos erodálódásnak van kitéve a fólia alatt.

Ismét fóliába csomagolták a Vörösmarty-szoborcsoportot, de vajon hova tűnt a 40 milliós pavilon?

Pedig a pavilon átadásakor még Karácsony úgy fogalmazott,

PestiSracok facebook image

A Fővárosi Önkormányzat ezért mintegy 40 millió forintos közbeszerzési eljárás részeként egy valóban innovatív pavilont készíttetett a szoborcsoport köré, amely illeszkedni tudott a belvárosi helyszín látképébe.

Akkor úgy tűnt, hogy a következő néhány évre megoldódott a kényes szoborcsoport védelme, hiszen a kivitelező szerint az ideiglenes építmény a téli szezon végén szétszedhető, elemei pedig a következő télen újra összeállíthatók a téren. Vagyis a szerkezet a kivitelező cég szerint nemcsak egy szezonra nyújthatna védelmet.

A helyszínhez és az ünnephez is méltatlan, ráadásul az emlékműre nézve is káros fóliában a szobrok

Ennek ellenére már tavaly sem állíttatta fel a főváros vezetése a pavilont; helyette visszatértek a nem túl esztétikus, vagy hatásos fóliás megoldásra. Hogy a 40 milliós védőpavilonnak mi lett a sorsa, azóta sem tudni, ugyanis idén úgy tűnik, ismét fólia alá fojtják a szoborcsoportot.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!