Pesti Srácok

Bezzegrománia pénzügyminisztere a magyar közberuházási ütemet méltatta

Bezzegrománia pénzügyminisztere a magyar közberuházási ütemet méltatta

Adrian Câciu román pénzügyminiszter azt szeretné, ha Romániában is minden közberuházásból elkezdett építkezésnél munkásokat lehetne látni úgy, mint Magyarországon.

A tárcavezető erről pénteken este beszélt, miután véget ért a kormányülés, amelyen egyebek mellett a jövő évi költségvetést érintő jogszabályokat fogadtak el. A tárcavezető közölte, hogy a 2022-es költségvetést várhatóan hétfőn fogadja el a kormány és küldi el a parlamentnek. Câciu közölte, hogy a pénteki ülésen elfogadták a költségvetés sarokszámait tartalmazó rendeletet; eszerint az államháztartás hiánya nem haladhatja meg jövő évben a bruttó hazai termék (GDP) 5,84 százalékát. Hozzátette: közberuházásokra a GDP 7 százalékát, 92 milliárd lejt (1 lej 74,28 forint) fordítanak, ami történelmi csúcsot jelent.

– mondta Câciu.

PestiSracok facebook image

A bukaresti kormány pénteken több szociális jellegű rendeletet is elfogadott. Ezek közé tartozik, hogy a távhő kedvezményes, 5 százalékos lakossági áfája már január 1-től hatályba lép. Az 1600 lejjel egyező vagy ennél kisebb öregségi járandósággal rendelkező nyugdíjasok egyszeri támogatásra jogosultak januárban, hogy ezzel enyhítsék az elszabadult energiaárak és a jelentősen megemelkedett infláció okozta kiadásaikat. A kabinet egyébként szerdán már döntött arról, hogy január 1-től valamennyi nyugdíj 10 százalékkal nő. A kabinet arról is határozott, hogy 2022-től a közalkalmazottak ismét kapnak 1450 lej értékű üdülési csekket; ez a juttatás 2021-ben fel volt függesztve. Emellett meghosszabbították a 2019 januárja és 2020 decembere között kibocsátott csekkek érvényességét június 30-ig. Ez utóbbi döntést azzal indokolták, hogy a koronavírus-járvány miatt a közalkalmazottak nem tudták maradéktalanul felhasználni a korábban kibocsátott csekkeket.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kiss Gábor

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!