Pesti Srácok

Késes támadást előztek meg Franciaországban

Késes támadást előztek meg Franciaországban

Eljárás indult Franciaországban szerdán két 23 éves férfi ellen, akik dzsihadista inspirációjú késes támadást terveztek karácsony környékén – erősítették meg igazságügyi források a Le Parisien című napilap értesülését. A két férfi otthonában végrehajtott házkutatások során egy kést, telefonokat és olyan számítógépeket foglaltak le a nyomozók, amelyeken dzsihadista propagandát találtak.

A gyanúsítottak közül az egyiket a Párizshoz közeli Meaux-ban, a másikat pedig Pecq településen november 29-én vették őrizetbe a francia titkosszolgálatok, miután olyan információjuk volt, hogy a két férfi azonnali támadásra készül. Mindkettőjük ellen terrorista bűnszövetkezet gyanújával indult eljárás.

– mondta az AFP hírügynökségnek a rendőrségi forrás.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá. Az országos terrorelhárítási ügyészség a gyanú alapján előzetes eljárást indított, és ennek keretében vették őrizetbe a két férfit. A kihallgatásukon egyikük tagadta a vádakat. Őt már 2019 áprilisában négy év szabadságvesztésre ítélték – amelyből harminc hónapot felfüggesztettek –, amiért még kiskorúként "beismerte rajongását az Iszlám Állam dzsihadista szervezetért". A terrortámadás tervét tagadja, ugyanakkor környezete és más nyomok is azt igazolják, hogy radikalizált iszlamista nézeteket vall – jelezte a forrás. A másik őrizetbe vett férfi bevallotta, hogy erőszakos akcióra készült. A rendőrségi források szerint a két férfi a közösségi oldalakon ismerkedett össze, majd személyesen is találkoztak. Üzenetváltásaikban a támadás módjáról cseteltek, majd eldöntötték, hogy késsel fognak karácsonykor az utcán, bevásárlóközpontokban vagy egyetemeken civilekre támadni, és azt követően mártírként meghalni, amikor a kiérkező rendőrök lelövik őket. A rendőrség szerint a két ember által összehangolt, dzsihadista inspirációjú merénylettervről van szó, azzal a különbséggel, hogy a korábbi késes támadásokat elszigeteltebb egyének egyedül hajtották végre.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Komka Péter

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!