Pesti Srácok

Rekordmennyiségű forrás hasznosult a kutatás-fejlesztésben és innovációban

Rekordmennyiségű forrás hasznosult a kutatás-fejlesztésben és innovációban

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által idén először meghirdetett Tudományos mecenatúra pályázaton 434 kutató és kutatóhely nyert el támogatást. Az új pályázati konstrukció az eredeti tervekhez képest jelentősen megemelt keretösszeggel segíti a hazai kutatói közösség bekapcsolódását a nemzetközi vérkeringésbe, lehetővé téve a tudományos eredmények bemutatását és népszerűsítését – jelentette be a minisztérium hétfői közleményében Schanda Tamás, az ITM parlamenti és stratégiai államtitkára.

Az idén augusztusban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezelésében megjelent felhívás négy alprogrammal várta az érdeklődőket. Pályázni lehetett külföldi nemzetközi konferencián való részvétel vagy nemzetközi konferencia hazai szervezésének támogatására, a tudomány és innováció eredményeit bemutató, népszerűsítő médiaanyagok készítésére, tudományos szakkönyvek megjelentetésére.

Számos nemzetközi konferencia

A benyújtási határidőig összesen 648 érvényes pályázat érkezett be. Az első két alprogramnak köszönhetően 270 kutató vehet részt külföldön megrendezett nemzetközi konferenciákon, változatos tudományterületeken 40 nemzetközi konferenciát rendeznek majd meg Magyarországon, a főváros mellett számos vidéki helyszínen, Bajától Debrecenen, Miskolcon és Pécsen át Veszprémig.

PestiSracok facebook image

3D technológia, gyógynövények, energiarendszer

Kiemelt cél a tudomány, a tudományos eredmények és az innováció iránti bizalom és nyitottság erősítése a társadalomban. A pályázat harmadik alprogramja ennek érdekében 33 médiaanyag elkészítéséhez járul hozzá. A témakörök sokszínűségét mutatja, hogy a többi között a 3D technológiáról, a gyógynövények hatásáról, a globális energiarendszer fenntartható pályára állításáról és a pálos rend középkori építészetéről is várhatók tudományos ismeretterjesztő vagy tudomány-népszerűsítő produkciók. A pályázat negyedik alprogramja 91 hagyományos papíralapú és egyidejűleg nyílt hozzáférésű, elektronikus kiadvány megjelentetését teszi lehetővé. A palettán egyaránt megtalálhatók a széles közönségnek szánt ismeretterjesztő kiadványok, történelmi monográfiák, orvosi szakkönyvek és egyetemi tankönyvek. A teljes döntési lista az NKFIH honlapján érhető el.

Schanda Tamás a közlemény szerint kifejtette:

Az államtitkár hozzátette: a bevált konstrukciót a tervek szerint jövő nyáron újra kiírják.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.