Pesti Srácok

A Republikon Intézet is Fidesz-előnyt mért a Békemenet után

A Republikon Intézet is Fidesz-előnyt mért a Békemenet után

Március 16-a és 18-a közötti adatfelvétel után – tehát a március 15-i Békemenetet követően – közölte friss közvélemény-kutatását a Horn Gábor, korábbi SZDSZ-s államtitkár által vezetett Republikon Intézet. A felmérés alátámasztja a pár nappal korábbi, a Nézőpont Intézet által kiadott közleményt, miszerint a Békemenet után is Fidesz-előnyt figyelhetünk meg.

A Republikon felmérése szerint a teljes népesség körében 41 százalék a Fidesz–KDNP és 39 százalék az egységes ellenzék támogatottsága. A megelőző hónaphoz képest ugyanakkor minimális mértékben, egy százalékponttal nőtt a Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népesség körében, az Egységben Magyarországért támogatottsága változatlan maradt, ahogyan a bizonytalanok aránya is; utóbbi 16 százalék. Eközben a pártválasztók körében 49 százalék a Fidesz és 46 százalék az Egységben Magyarországért támogatottsága. Tehát itt is egy százalékponttal nőtt a Fidesz támogatottsága február óta, míg az ellenzéki összefogás támogatottsága nem változott – írta a felmérés eredményeit elsőként bemutató Telex.

A felmérés számai alapján szembetűnő, hogy két lista éri el a parlamenti küszöböt, a Fidesz–KDNP és az Egységben Magyarországért listája. Értékelésük arról nem szól, hogy a mandátumarányokra ez milyen hatással lenne, de elemzői előrejelzések szerint az, hogy a pillanatnyi állás szerint a Mi Hazánk és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) nem jutna be a parlamentbe, csökkenti a patthelyzet kialakulásának valószínűségét. A liberális intézet azt is mérte, hogy milyen magas részvétel várható. Ha most vasárnap lennének a választások, az elmúlt hét alapján a válaszadók 67 százaléka biztosan elmenne, 18 százaléka valószínűleg elmenne, nyolc százalék valószínűleg nem menne, két százalék biztosan nem voksolna, és további öt százalék nem tudja, vagy nem válaszolt a kérdésre – írták. Négy éve csaknem hetven százalékos volt a részvétel az országgyűlési választáson.

PestiSracok facebook image

Forrás: Telex; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!