Pesti Srácok

Szabadlábra helyezték Robert Kaliňák volt szlovák belügyminisztert

Szabadlábra helyezték Robert Kaliňák volt szlovák belügyminisztert

Indokolatlannak minősítette a vizsgálati fogságot, és szabadlábra helyezte Robert Kaliňák volt szlovák belügyminisztert a szlovák legfelsőbb bíróság szenátusa pénteken – jelentette a TASR közszolgálati hírügynökség.

Robert Kaliňákot április 23-án vették vizsgálati fogságba, pár nappal azután, hogy a szlovák rendőrség különleges egysége a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) eljárást indított ellene, illetve a korábbi miniszterelnök, Robert Fico és további két társuk ellen bűnszövetkezet létrehozásának gyanúja miatt. A vádakat az érintettek elutasították. Robert Fico – aki jelenleg a szlovák parlament legnagyobb ellenzéki pártjának, az Iránynak (Smer-SD) az elnöke – a legerősebb ellenzéki párt vezetőjének ellehetetlenítését célzó, politikai indíttatású bosszúnak nevezte az eljárást. Fico szerint azért indult ellene eljárás, mert miniszterelnöksége idején hangosan beszélt a jelenlegi legerősebb kormánypárt, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) elnöke, Igor Matovič és a volt államfő, Andrej Kiska adócsalásairól.

Az eljárás megindítása után a vizsgálati szervek Robert Fico vizsgálati fogságba vételére is javaslatot tettek, ám erre csak azután kerülhetett volna sor, ha a parlament is jóváhagyja. A főügyészség vonatkozó kérelmét – amelyet a mandátumbizottság ülésén a kormánykoalíció pártjainak képviselői támogattak – egy héten át tartó rendkívül heves vita után, a múlt héten végül elutasította a törvényhozás. A szlovák legfelsőbb bíróság pénteki döntése, amely indokolatlannak minősítette Robert Kaliňák vizsgálati fogságba vételét, egyidejűleg megalapozottnak minősítette az ellene indult eljárás indoklását.

Forrás: MTI; Fotó: TASR/Jakub Kotian

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!