Pesti Srácok

Elindult a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors a csíksomlyói búcsúba

Elindult a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors a csíksomlyói búcsúba

Péntek hajnalban elindult a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors a csíksomlyói búcsúba a budapesti Keleti pályaudvarról - tájékoztatta Petrus György, az utazást szervező Kárpáteurópa Utazási Iroda vezetője az MTI-t. A Csíksomlyó Expressz Szombathelyről indult éjfél után, majd Sopron, Kapuvár, Csorna, Győr, Komárom, Tatabánya érintésével érkezett a budapesti Keleti pályaudvarra. Itt a Csíksomlyó Expresszt összekapcsolták a Székely Gyorssal, és a két vonat együtt indult Erdélybe.

A pénteki utazás után a zarándoklat fő programja szombaton a csíksomlyói búcsúi szentmise a Mária-kegyhelyen. A zarándokok vasárnap a vonattal Gyimesbe, az ezeréves határhoz mennek, majd részt vesznek a Pünkösdi Forgatag elnevezésű magyar-székely találkozón.

A két vonaton - az előző évekhez hasonlóan - 1100 zarándok utazik. A vonatot a Tamási Áron-emlékév alkalmából a 125 éve született Kossuth-díjas író portréjával díszített mozdony húzza. A Kárpáteurópa Utazási Iroda mellett a Misszió Tours utazási iroda is szervezett vonatos zarándoklatokat a csíksomlyói búcsúba. A Boldogasszony zarándokvonat már csütörtökön útnak indult, péntek délután pedig elindul Budapestről a Misszió zarándokvonat is, Böjte Csaba ferences szerzetes lelkivezetésével.

Csíksomlyón az első búcsújárást a legenda szerint 1567-ben tartották, amikor János Zsigmond erdélyi fejedelem fegyverrel akarta a katolikus székelyeket az unitárius vallás felvételére kényszeríteni. Csík, Gyergyó és Kászon népe pünkösd szombatján Csíksomlyón gyülekezett, Szűz Mária segítségét kérte, majd legyőzte a fejedelem seregét a Hargita Tolvajos-hágójában. A diadal után újfent Csíksomlyón adtak hálát, egyben fogadalmat tettek, hogy ezután pünkösd szombatján minden évben elzarándokolnak oda.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI, Fotó: MTI/ Kollányi Péter

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!