Pesti Srácok

Megérkezett Spanyolországba a majomhimlő elleni készítmény első adagja az uniós központi beszerzésből

null
Nagykanizsa, 2021. november 22. A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina a Kanizsai Dorottya Kórházban Nagykanizsán 2021. november 22-én. Az ezen a napon kezdődő oltási akcióhéten regisztráció és előzetes időpontfoglalás nélkül várják az oltakozni szándékozókat naponta 7 és 19 óra között az ország 101 kórházában és szakrendelőkben is. Nagy az érdeklődés az oltópontokon, több helyen sorok alakultak ki. MTI/Varga György

Megérkezett Spanyolországba a majomhimlő kezelésére használt tecovirimat nevű vírusellenes készítmény első adagja, amely az uniós központi beszerzésből származik – jelentette be Carolina Darias egészségügyi miniszter a parlament egészségügyi bizottságának csütörtöki ülésén Madridban.

A tárcavezető nem részletezte a beérkezett mennyiséget, de hangsúlyozta, hogy az antivirális szert elsősorban azoknál a betegeknél fogják alkalmazni, akiknél a kór súlyos tüneteket okoz. Mint mondta, az uniós Egészségügyi Szükséghelyzet-reagálási Hatóságon (HERA) keresztül "hamarosan" 200 adag érkezik az Imvanex nevű feketehimlő elleni védőoltásból, amelyet a tapasztalatok szerint eredményesen alkalmaznak a majomhimlő esetében is. Ismertetése szerint már 156-ra emelkedett a Spanyolországban igazolt fertőzések száma; a legtöbb fertőzöttet a fővárost is magában foglaló madridi autonóm tartományban azonosították. A legtöbb esetet, 139-et ebben a régióban diagnosztizálták. Az eddig azonosított fertőzések mindegyike enyhe lefolyású. A madridi tartományi kormány korábbi tájékoztatása szerint a fertőzések többsége az egyik fővárosi szaunához kapcsolható, amelyet már be is zártak a hatóságok.

A Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben is ritka vírust Európában először 2018-ban, az Egyesült Királyságban azonosították. A tünetek közé a jellegzetes kiütések mellett a láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és fáradtság tartozik. Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák mindazonáltal magas fokú védelmet nyújtanak ellene.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Varga György (illusztráció)

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még