Pesti Srácok

Novák Katalin: akkor van értelme klímavédelemről beszélni, ha van következő nemzedék

null

Novák Katalin és Miloš Zeman közös sajtótájékoztatót tartott; a fő téma a két ország együttműködése, a V4, az ukrajnai háború és a családpolitika voltak. Találkozójukon szóba kerültek az Oroszországgal szembeni szankciók is; ennek kapcsán Zeman kifejtette, hogy Magyarország nincs egyedül az álláspontjával, lényegében egyetért a magyar állásponttal, és nem az a jó szankciós politika, amivel magunkat lőjük lábon.

– hangsúlyozta Novák Katalin államfővel tartott, kedd délelőtti prágai megbeszélése után a sajtótájékoztatón Miloš Zeman cseh elnök. Novák Katalin is hangsúlyozta: a két országot hosszú barátság köti össze, amit jó érzés ápolni.

Mint mondta, Zeman elnök úr nemcsak tapasztalt államfő, de az értékrendje is hasonló az övéhez. Mivel nem tudta, mi okozna neki örömet, ezért némi tájékozódás után szegediként halászlét hozott, amelyet a közös találkozójuk elején el is fogyasztottak, és ez megalapozta a hangulatot.

PestiSracok facebook image

A két elnök közösen elítélte a putyini agressziót Ukrajnában, és a két ország elmondásuk szerint megad minden szükséges segítséget a menekülteknek, Magyarország története legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre. Novák Katalin hozzátette: örömtelinek értékelik, hogy a hatodik szankciós csomag ügyében konszenzusra sikerült jutni; abban bízik, hogy józan döntés született. Közép-Európára úgy tekintenek, mint ami erőforrás Európa számára.

– hangsúlyozta Novák Katalin, megjegyezve, hogy a cseh termékenységi ráta jobb volt, mint a magyar, de mára felzárkóztunk. Megjegyezte azt is, hogy sok sikert kíván a cseh EU-s elnökséghez. Ez ügyben számít a cseh pragmatizmusra, hogy a valóban fontos kérdésekre koncentrálnak majd. A Mandiner kérdése arra vonatkozott, mit tárgyaltak a családpolitikával kapcsolatban. Novák Katalin elmondta: a legfontosabb Európa számára, hogy lesznek-e gyermekek, lesz-e következő nemzedék, hiszen kell, hogy legyen kinek átadni a világot. Klímavédelemről, oktatásról, kultúráról akkor érdemes beszélni, ha van következő generáció. A cseh gyermekvállalási kedv az előző évtizedben jobb volt, mint a magyar, de mára ezt a hátrányt behoztuk; a házasságkötések és a gyermekvállalás aránya Magyarországon nőtt a legnagyobbat Európában.

– jegyezte meg az államfő.

– mondta a kérdésre válaszul a cseh elnök. Hozzátette: a cseh rodina – család – szó a szülni szóból származik, és az azonos nemű párok nem tudnak saját gyereket vállalni. Mint mondta: ismeri a genderideológia kihívásait, de akárhogy számol, csak két nem van. Az MTVA kérdésére a hatodik szankciós csomagról Novák Katalin elmondta: olyan szankciókat tartunk jónak, amelyek nagyobb kárt okoznak a agresszornak, mint a bevezetőnek. A tengeri kijárattal nem rendelkező, az orosz energiától jobban függő országoknak más a mozgástere, mint a többieknek. Csehország és Magyarország hasonló helyzetben van, nagy a kitettségünk az orosz forrásoknak. Az ezzel kapcsolatos kompromisszum józanságát sokan elismerték. Miloš Zeman kifejtette: Magyarország nincs egyedül az álláspontjával, lényegében egyetért a magyar állásponttal, és nem az a jó szankciós politika, amivel magunkat lőjük lábon.

A V4-es együttműködés háborús kihívásait feszegető cseh kérdésre Novák Katalin kifejtette: folytatódik az elnöki, legmagasabb szintű V4-es együttműködés, egy irányba mutatnak az érdekeink, sok hasonlóságot mutat a történelmünk, ezért megértőbbek vagyunk a különböző álláspontok iránt is. Ha nem is értünk mindenben egyet, mindig vannak közös pontok, amelyek mentén együtt lehet működni, így aztán Novák Katalin jónak ítélte a V4-es együttműködés jelenlegi állapotát. Az ukrajnai ukrán–magyar kettős állampolgár menekültekre vonatkozó kérdésre hangsúlyozta: a két ország hatóságai együttműködnek a probléma kezelése érdekében, a magyar hatóságok is foglalkoznak a kérdéssel, és reméli, sikerül megadni a menekülteknek a szükséges biztonságot, egyben kiküszöbölni a lehetséges visszaéléseket.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.