Pesti Srácok

Kié is az az ország? – A magyar nem, de az angol hivatalos nyelv lesz Ukrajnában

Kié is az az ország? – A magyar nem, de az angol hivatalos nyelv lesz Ukrajnában

Amíg a magyar, lengyel, orosz, román nemzetiségűek nem használhatják anyanyelvüket szabadon Ukrajnában, addig az angolt hivatalos nyelvvé emelik. Érdekes lépés, és furcsa kérdéseket vet fel: miért van több joga egy angolnak vagy amerikainak, aki éppen az országban jár, mint annak a magyarnak, horribile dictu orosznak, aki nemcsak ott született, de felmenői több száz évre visszamenőleg ott éltek? Egyúttal azon is érdemes elgondolkodni, hogy kié is ez az ország a szomszédban, mert úgy tűnik, Kijev szerint nem azoké, akik ott élnek.

Ukrajna kormánya megkezdte az angol mint a nemzetközi kommunikáció nyelvének működéséről szóló törvénytervezet kidolgozását; az angol nyelv ismerete kötelező lesz sok állami hivatal és tisztség betöltésénél (így de facto hivatalos nyelvvé teszik az angolt – a szerk.) – jelentette be pénteken Rosztiszlav Karangyejev kulturális és információpolitikai miniszterhelyettes sajtótájékoztatóján. A hírt az rbc.ua hírportál nyomán a karpat.in.ua közölte. A jelentés szerint a miniszterhelyettes kifejtette:

A szavai szerint a törvénytervezet kidolgozásában a következő főhivatalok vesznek részt: Kulturális és Információpolitikai Minisztérium és kapcsolódó intézményei, Digitális Átalakítási Minisztérium, Oktatási és Tudományos Minisztérium, Külügyminisztérium, Igazságügyi Minisztérium. Mint a helyettes tárcavezető jelezte, a törvénytervezet szerint a következő állami hivatalnokoknak és tisztségviselőknek lesz kötelező angolul beszélniük: köztisztviselők, elsősorban a helyi közigazgatási hivatalok vezetői; katonatisztek; Nemzeti Rendőrség közép- és felső vezetői, felsőoktatási intézmények tudományos és pedagógiai munkatársai.

PestiSracok facebook image

– jelezte Rosztiszlav Karangyejev.

Forrás: karpat.in.ua; Fotó: Kárpátalja.ma

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!