Pesti Srácok

A tálib vezetés olajat, földgázt és búzát vásárol Oroszországtól

A tálib vezetés olajat, földgázt és búzát vásárol Oroszországtól

A tálib vezetés ideiglenes megállapodást írt alá Oroszországgal egymillió tonna benzin, egymillió tonna dízelolaj, félmillió tonna háztartási földgáz és kétmillió tonna búza éves megvásárlásáról és afganisztáni importjáról.

Az afgán ipari és kereskedelmi minisztérium szóvivője szerint a termékek behozatala "hamarosan megkezdődhet", és Afganisztán rubellel fizet Oroszországnak. Núraddin Azizi ügyvivő afgán ipari és kereskedelmi miniszter, aki augusztusban látogatott Moszkvába, hangsúlyozta: a Kreml a világkereskedelmi átlagárakhoz képest kedvezményt adott a tálib vezetésnek. Moszkva egyelőre nem kommentálta a megállapodást. Ha véglegesítik, ez lesz a tálib vezetés első jelentősebb nemzetközi kereskedelmi megállapodása 2021-es hatalomra kerülése óta.

A mintegy 40 milliósra becsült lakosságú, háború és szegénység sújtotta Afganisztán nagymértékben függ a nemzetközi közösség segélyeitől és adományaitól. Az ország továbbra is a Nyugattól elszigetelten működik a nőkkel és emberi jogi kérdésekkel kapcsolatos drákói szigorúságú tálib politika miatt, a globális bankrendszer működésében sem vesznek részt. Egyetlen ország, még Oroszország sem ismerte el a keményvonalas tálib politikai vezetést, ugyanakkor Moszkva – néhány másik országgal együtt – továbbra is nyitva tartja kabuli nagykövetségét.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Ahter Gulfam

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!